| Pintea_Alin_1998 a întrebat:

Dacă cunoaște cineva cazul și ma poate ajuta.
Am găsit pe Alibaba niște produse. Și vreau sa comand 4 cutii. Acestea costa 260 dolari+ TVA-ul impus in tara noastră. Dar asta nu ar fi o problema.
Vânzătorul mi-a spus ca îmi poate trimite coletele pe cale maritima, iar de acolo trebuie sa le preiau eu și totodata sa plătesc și TVA-ul. Însă eu nu am cum sa ajung pana in Constanța. Oare dacă fac comanda la mine in oraș, in Brașov, îmi va prelua posta coletul și mi-l va aduce in oraș sau chiar va trebui sa merg eu in port la Constanța sa îmi ridic coletul? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca ai uitat taman de taxa de import, care-i mai mare ca TVA-ul!
In Romania platesti taxe vamele de import, aferente sumei de 260 dolari si TVA-ul bineinteles.
Indiferent pe ce cale trimite coletele vanzatorul, daca el a platit transportul, chiar daca ajunge in Constanta, iti vor fii trimise de posta romana, in orasul tau, la vama.
In orice caz, te sfatuiesc sa-ti faci socotelile de la inceput, inainte sa comanzi ceva, ca te poate ajunge aproape dublu cu tot cu taxe si TVA.

2 răspunsuri:
| Pintea_Alin_1998 explică (pentru Violleta2022):

Înțeleg. Asta e ceva de care nu știam. Poate Cunoști, îmi poți spune te rog orientativ care ar fi taxa vamala la aceste 4 cutii. In fiecare cutie e o bicicleta de 18 kg, iar cutia vine cu dimensiunile de 120*20*70. Sau ma poti îndruma unde ar trebui sa merg ca sa ma interesez exact care ar fi costurile acestora?
Mulțumesc foarte mult!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pintea_Alin_1998):

Nu stiu care mai sunt taxele actuale, dar nu conteaza greutatea ci valoarea totala a marfii.
Cum tu cumperi 4 bucati, este evident ca-i import si atunci taxele sunt mari. La taxele respective se adauga si TVA-ul.
Nu am inteles daca cei $260 sunt cu transport inclus ori ba.
Uite aici explicatiid espre taxele de import:
https://ziarmm.ro/......na-non-ue/

In orice caz, $260 sunt cam 1000 lei
TVA-ul la 1000 lei -fiind de 19% este 190 lei
Peste care se aplica si taxa de import, probabil ajungand cu totul la 1500 lei.

Daca tu crezi ca pretul este avantajos, in conditiile in care nu ai garantie, ca nu-ti vei permite sa mai trimiti bicicleta striacat, inapoi in china, atunci fa importul.
Un import este rentabil, doar cand cumperi foarte multa marfa, nu cateva bucati.
Nu ai mentionat nicaieri daca cei $260 contin si transportul sau nu... ca si ala urca pretul produsului.