| xLove a întrebat:

Daca o sa comand ceva din strainatate (mai exact china, Aliexpress), cand imi ajung coletele, trebuie sa il ridic personal? Orasul unde este astfel de posta este cam la 40km de mine, si vreau stiu daca pot ruga pe cineva sa mi ridice coletul, sa se poate doar personal.

Răspuns Câştigător
| Roxin a răspuns:

Buna!

Din cate stiu, pachetele de la Aliexpress vin livrate acasa. La datele de facturare ai pus adresa ta?
Daca da, le vei primi acasa. Eu cel putin le primesc acasa. Daca nu sunt acasa, imi lasa aviz si abia apoi ma duc sa le ridic personal.

O zi buna!

| xLove explică (pentru Roxin):

Eu am auzit ca acasa iti vine prin posta doar o instiintare ca ti a ajuns coletul. Zi am auzit ca trebuie ridicat de la posta care distribuie colete internationale, sau ceva de genul acesta.

| Roxin a răspuns (pentru xLove):

Nu neg, insa e ciudat. Posta are obligatia sa livreze pachetul la adresa mentionata de expeditor. Daca ar pune pe pachet adresa oficiului postal respectiv, da, de acord. Suna si la Posta. Vezi si varianta lor. happy

| xLove explică (pentru Roxin):

O sa ma interesez! Mersi mult.

| Roxin a răspuns (pentru xLove):

Cu mare placere! happy

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-l ridici personal sau si prin alta persoana, doar ca trebuie sa-i dai acesteia o procura speciala, ce se face la un notar public.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde din ce depozit vine. Daca vine din depozit UE iti vine la posta din localitate. Daca vine din depozit nonUE trebuie sa mergi la oficiul postal din resedinta de judet care se ocupa cu formalitati vamale. De ridicat nu poti decat personal.

| PeFuga a răspuns:

Trebuie sa te prezinti personal... daca v rei sa mearga altcineva dupa colet pune adresa de livrare direct pe numele acelei persoane ca sa nu te incurci cu procura si tot restul

| Cristizz21 a răspuns:

1- Ca durata asteaptate undeva intre 20 - 40 de zile, in cazuri speciale si mai mult.
2- In principiu trebuie ridicat personal orice colet, adica doar destinatarul il primeste, pentru a rezolva problema asta poti trece la numele destinatarului persoana pe care doaresti sa o trimiti pentru ridicarea coletului.

| xLove explică (pentru Cristizz21):

Deci daca pun adresa mea si numele persoanei respective, nu e nicio problema? Gen sa i verifice adresa din buletin

| Cristizz21 a răspuns (pentru xLove):

Nu, eu primesc colete pe o adresa unde stau in chirie... adresa de livrare nu are treaba cu resedinta.

| AndreiAndrei1995 a răspuns:

Daca ai pus adresa vin la tine acasa, daca nu te anunta ei si te duci undeva la posta si poti sa il iei, dar daca e ceva gen un cutit si esti minor trebuie sa il ia un adult, si cred poate sa ti-l ea si alta persoana