| JohnnyS a întrebat:

Iphone-urile alea postate pe okazii,olx,tocmai, etc. care costa 20-22 de milioane si se spune ca au garantie si sunt sigilate sunt originale? Adica care-i faza de sunt mai ieftine?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai ieftine deoarece vanzatorii sunt constienti ca nu ar scoate pe ele pretul care este in magazine. La acelasi pret, normal ca oricine ar prefera sa cumpere din magazin, de aceea sunt mai ieftine acolo. Oricum ii poti cere verificarea coletului.

| Tovarashu a răspuns:

Salut! Telefoanele sunt mai ieftine datorita faptului ca vanzatorul nu-ti ofera si o factura comerciala pentru produsul acela. Daca ar emite si factura, atunci preturile s-ar apropia de cele din magazine.
Totodata, pe Okazii.ro poti verifica si istoricul vanzatorului. Poti vedea daca a mai trimis produse asemanatoare si de asemenea, poti vedea ce au zis cumparatorii despre acele produse. In concluzie, pentru a eivta orice neplacere, iti recomand sa incerci sa cumperi de pe Okazii.ro.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tovarashu):

Sa cumpere de pe okazii.ro ca sa se trezeasca cu o caramida in loc de telefon? Unii sunt atat de seriosi incat dupa ce se plictisesc de atata seriozitate, o sa-ti trimita altceva in pachet, si stiu ce vorbesc. Okazii.ro nu are optiunea de verificare colet, care este cea mai buna deoarece vede omu' in fata daca produsul e cel corespunzator, nu calificativele alea. In plus, sunt persoane care vand pe celelalte site-uri si cu factura, de exemplu eu am vandut asa.

| JohnnyS explică (pentru anonim_4396):

Si ce site-uri mi-ai sugera? iar in al doilea rand pe mine ma intereseaza daca sunt originale, adica daca pretul lui este de 27 altul cum isi permite sa scada in jur de 7 milioane? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru JohnnyS):

Tot site-urile care le-ai mentionat, exclus okazii pentru ca ei nu au optiunea de verificare a coletului. Oamenii le iau la abonament si normal ca le vand cu mai putin, ca altfel nu ar prefera nimeni sa cumpere de la ei, cand pot lua din magazin. Cumpara doar de la cine iti ofera verificare colet. Oricum iti poti da seama daca este replica, asa ca nu vad de ce ti-ar fi frica.