| ZyzZe a întrebat:

am o intrebare happy Cam cat costa un iphone 4 nou, dar nu din magazin ca este 1600 lei de 8 gb... am vazut pe okazii din astea noi si sigilate cu 1100, 1200, dar ma gandesc ca poate sunt fake.uri happy Astept raspuns. Funda.

2 răspunsuri:
| Sebastian1996 a răspuns:

Pai cauti un vanzator din zona ta. Si ii zici sa va intalniti sa vezi telefonul.

| mateia a răspuns:

Nu stiu daca sunt fake-uri sau nu, dar uite un ghid cum sa cumperi in siguranta de pe okazii.
"In primul rand va uitati la calificative. Va uitati cate calificative are omul respectiv. Si uitati-va la calificativele pe care le-a primit, in calitate de vanzator, nu cele pe care le-a primit in calitate de cumparator. Vedeti daca vanzatorul este recomandat de altii, vedeti ce scrie in calificativele alea, cate sunt pozitive, cate sunt negative, cate sunt neutre.
Nu cumparati (prin posta) de la cei cu calificative putine. Le dam si lor o sansa, e normal ca cei care sunt la inceput sa aiba calificative putine, dar in acest caz cumparati numai daca va intalniti cu omul si puteti vedea cu ochii vostri ceea ce cumparati. In nici un caz prin posta!
Daca un vanzator vinde mult mai ieftin o chestie in comparatie cu alti vanzatori, puneti-va o intrebare, este mai mult ca sigur ceva necurat la mijloc.
In timp o sa aveti experienta si o sa puteti cumpara fara mare grija, dar cand sunteti incepatori, nu va aruncati la primul anunt pe care il vedeti. Pretul nu trebuie sa fie singurul criteriu dupa care alegeti ceva."

Respecta toate astea si nu vei avea nici o problema.