| Anonimul556 a întrebat:

Ma enerveaza o chestie foarte tare. De fiecare data cand comand ceva de pe ebay/aliexpress bla bla. si imi ajunge coletul la posta, este acolo la. ridicare colete internationale. ceva vameș sau ce naiba o fi si imi tot pune intrebari precum. "Ce e in colet?" Pe asta o inteleg. sa zicem ca e esentiala. Ii spun ce am in colet si apoi ma intreaba "Ce faci cu ...respectivul obiect?". Ce il intereseaza pe el ce fac cu obiectul respectiv? La un moment dat m-a intrebat si cum am facut banii wtf?
Sa-mi explice si mie cineva, scrie undeva ca are dreptul sa ma intrebe asa ceva?

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Da breh, are.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pune intrebari ciudate, ca sa vada daca te pierzi, daca te incurci in "declaratii".
Coletele internationale ar putea contine droguri permise in anumite tari, strict interzise in altele.
De exemplu, in Olanda si nu numai, cumperi Cannabis legal. Pui 1kg la posta, il vinzi pe ascuns in Romania, si te-ai imbogatit pe juma' de an.
De aia vrea sa stie vamesul daca intr-adevar e vorba de produsul declarat.

| Anonimul556 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

De fiecare data mi-au deschis coletul ca sa verifice.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde de tine ce comanzi numai fi asa disperat, lumea e plina de hoti de violatori de criminali, ce daca intreaba, ca doar nu comanzi prezervative, dar totusi ce comanzi tu de pe ebay ca au ăia niste taxe de i ti cad plombele.