| Dudu2701 a întrebat:

Salut TPU, vin cu o întrebare la voi, eu folosesc in momentul de față un laptop HP 15 s e scos acum vreo trei ani de la cei de la HP, îl folosesc pentru office știu că nu e ok la jocuri, aveți niste recomandări de laptopuri 50/50 adică să funcționeze și la jocuri și la office? Menționez că am un buget de 2000 lei.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La 2000 lei nu prea gasesti laptop nou si bun pentru jocurile curente (Office fuctioneaza pe orice).
Cauta un laptop bun de firma (Dell, HP), cu procesor I5 (preferabil I7) de minim 2, 4GHz si memorie RAM de minim 8Gb (poate fi si second hand, dar trebuie curatat de praf! ).

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Orice laptop care are placa video dedicata e bun.
Poți cauta la SH, pentru ca nou nu o sa găsești în suma asta.

Vreun model puțin mai vechi, cu Nvidia GTX 1650, GTX 1060, preferabil cu 4GB memorie video...

RAM Minim 8GB DDR4

Procesor Intel i5 sau i7
AMD Ryzen 5 - Ryzen 7
Cu frecventa de baza la 2.4-2.5GHz. (si frecventa maximă spre 3.8-4.0GHz)

Daca ai avea monitor și periferice, cu 2000 tot ce poți face pentru gaming, e o unitate PC, cu grafica integrata în procesor (Ryzen 5600G). (pana când o sa ai bani și de o placa video dedicata, e o soluție acceptabila).

Tine cont ca: laptopurile care duc cu adevărat jocuri încep pe la 4500 RON, si ajung la 8-9.000.
Se pot strica oricând, si in general au o viata mai scurta decât un PC, datorita inghesuirii componentelor, tradusa prin supraincalzire.
Sunt mai greu de curățat de praf și nu sunt upgradable (la cele mai scumpe, poți schimba memoria de stocare și RAM-ul, la cele ieftine doar stocarea).