| m3m3sje a întrebat:

Ce laptop recomandați sa îmi iau pana in 3500 lei?
Cerintele mele sunt medii spre mici. Adică vreau sa îl folosesc la facultate pentru office, internet, filme etc. Nimic extraordinar.
Știu ca sunt și laptopuri la 1500-2000 lei destul de ok, dar vreau ceva care sa reziste și in timp.
As vrea un display full hd, ssd, dar vreau și memorie.
Restul ma las in baza voastră happy
Mulțumesc

10 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Https://www.emag.ro/......D85SWSBBM/

Cam asta e pretul minim la momentul asta
https://www.compari.ro/......423045537/
https://www.price.ro/preturi-asus-f542un-dm265-2017943

A fost 3000 lei de Black Friday, dar nah.:)

| Ineys a răspuns:

1. https://www.emag.ro/......DVZ0YCBBM/

Asta e la fix. Cred ca-ti sunt suficienti 8 gb RAM deocamdata. Daca simti nevoia mai tarziu, mai cumperi pe parcurs. i5+1050+ssd 256 in banii aia e parfum. Eu am dat pe-al meu tot atat si al meu avea HDD, daca mi-l luam acum...

2.https://www.emag.ro/......DHDRLFBBM/

Daca vrei ceva mai slim dar cu un procesor mai slab.
Personal l-as lua pe ala cu 800 de grame in plus pentru procesoru ala.

| GPA a răspuns:

Http://m.cel.ro/......iU1NzEv-l/ (bestie în gaming)

| Holiday a răspuns (pentru GPA):

Pe care HDD, ala extern pe care o sa-l cumpere separat? Ca el nu are. Nici unitate optica.

| NLS a răspuns (pentru Holiday):

Din cate vad, nici variantele tale nu au HDD, asa ca nu inteleg de ce te iei de el.

Procesorul din configuratia lui e in majoritatea aplicatiilor superior, in ciuda a doar 6MB Cache.
Nu cumpara niciodata un procesor Intel ce are U in coada, daca ai sansa sa iei unul cu terminatia M sau HQ.

De placa video nici nu mai vorbesc, chiar daca nu se joaca, posibil sa aiba vreodata nevoie de grafica mai puternica (pentru facultate sau after that), si 1050 e binisor peste MX ul acela.

| Holiday a răspuns (pentru NLS):

Nu de asta m-am luat, ci de faptul ca ii sugera sa foloseasca acel HDD, inexistent de fapt. Vad ca intre timp si-a modificat asta raspunsul si de aia nu ai inteles ideea. Zisese ceva de genul "pe SSD pui sistemul de operare si pe HDD altele".

Intre procesoare e diferenta nesemnificativa avand in vedere ca asta e generatie mai noua. Placa intr-adevar e superioara, dar si 300 lei mai mult pret de baza plus 100 si ceva o eventuala unitate optica de care inca multi avem nevoie.

| omulcuraspunsul1505 a răspuns:

Laptop ASUS A541UA-DM1950 cu procesor Intel® Core™ i3-7100U 2.40 GHz, Kaby Lake, 15.6", Full HD, 4GB, 256GB SSD, Intel® HD graphics 620, Endless OS, Chocolate Black

| HoPPer a răspuns:

Acesta zic ca este un laptop foarte bun si pana la 3500 lei
https://www.emag.ro/......DY03CFBBM/

| freshu a răspuns:

Eu as lua un i5 cu 8 GB RAM si un SSD de 240-250 GB. Ca brand: DELL, HP, LENOVO. Sa aiba macar 3 porturi USB. O configuratie de genul asta te va tine mult la cerintele pe care le ai.