Întrebare recomandată | anonimabr23 a întrebat:

Vreau să comand un produs din SUA si e specificat la livrare"Free shipping". Vreau sa stiu,chiar daca nu platesc costul de livrare, s-ar putea sa platesc ceva la poștă cand ridic coletul?

Răspuns Câştigător
| Rd79 a răspuns:

Da, daca costa peste 10 dolari (parca) trebuie sa platesti TVA si posibil niste taxe vamale.

3 răspunsuri:
| anonimabr23 explică (pentru Rd79):

Mersi muult! nu are cine știe ce greutate, sunt doar cateva albume.dar da, cred ca platesc ceva

| Abzo1 a răspuns:

Salut. Nu stiu daca raspunsul meu mai are relevanta dupa atata timp, dar voi incerca sa raspund.
Cel mai probabil depinde de pretul bunului pe care il cumperi. Dupa un anumit pret(nu stiu cu exactitate cat), se vor percepe taxe vamale reprezentand un procent din valoarea produsului.
Dar, dat fiind faptul ca este *free shipping*, sunt sante mari ca produsul sa nu ajunga la posta vamala, si sa fie expediat direct catre adresa ta de catre postas(daca are dimensiuni mici), sau sa-l ridici de la un oficiu postal normal, fara sa platesti taxe.
Din experienta, am observat ca produsele care au un cost de transport semnificativ(8$ +) trec pe la vama, ce e mai jos de 8$, nu.

| anonimabr23 explică (pentru Abzo1):

Mulțumesc muulttt de tot pentru raspuns!