| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu cel mai bun cooler pentru procesorul AMD Ryzen 5 3500x. Coolerul stock echipat duce procesorul pana la 85 de grade. vreau sa stea maxim pana in 65.

Vreau niste casti de Gaming pentru stream fara sa se auda click-urile in ele. voiam niste hyperx dar am citit multe rewiuri ca se aude si,, musca din wc-ul din fundii curtii" happy Multumesc!

Carcasa pentru compatibilitatea cu cooleru este urmatoarea :
Serioux TYRON middle tower ATX!
Dau funda.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

SH:
Daca gasesti la mana a doua, Noctua D14, impreuna cu kitul pentru AM4
(sau Noctua D14 simplu, vandut dupa 2019, ce include automat in pachet kitul pentru AM4)

https://noctua.at/en/nh-d14/specification

Am eu unul, de pe sistemul fratelui meu, care a trecut pe apa, insa nu dau decat intreg sistemul.
Nu am oricum kitul pentru AM4 la el, trebuie comandat gratuit la Noctua, eventual cumparat (acum ca D14 e discontinued).

NOU:
ti-am spus deja.

SAU un NZXT Kraken Z63, daca ai bani de aruncat.
Eu nu-l am, avand racire custom de la EKWB pe 2700X, insa il are o prietena, si am vazut temperaturile (tot pe. al ei 2700X) in gaming 2K.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru rezolvarea problemei racirii, apeleaza la un service!

Intr-o casca buna se aud toate zgomotele, care vin din intreg circuitul de sunet (audio).
Cu cat castile sunt mai bune, cu atat se aud mai bine si toate zgomotele si distorsiunile, venite din aparat (sau din inregistrare).

Ca urmare, cauza pocniturilor se va gasi tot cu ocazia mersului (si verificarii), la service.

| xVictor a răspuns (pentru Bula):

Nu am nevoie de un service care si asa nu stiu ce-i de capul lor. Am nevoie doar de un raspuns de la alti cumparatori de ryzen care stiu despre ce vorbesc. Am asamblat si facut cable management la pc-ul meu in proportie de 100% Deci sa montez un cooler e floare la ureche... mai am nev doar de recomandare cooler, casti am luat opana la urma hyper x /

| xVictor a răspuns (pentru NLS):

Coolerul pentru carcasa mea trebuie sa aiba maxim 160mm ca cica altfel nu-mi intra. nzxt ala nu are loc in carcasa iar noctua e cu 5mm mai mare sad

| NLS a răspuns (pentru xVictor):

D14 are fix 160mm, am unul langa mine.

https://noctua.at/pub/media/catalog/product/n/h/nh_d14_measurements_1.jpg

Ar fi exact ce trebuie, dar ai nevoie de adaptorul pentru AM4 la el.
(inainte de 2019 il primeai gratuit daca le trimiteai mail,
din 2019 a fost livrat in pachet)
Acum cum produsul e discontinued, nu stiu daca se mai primeste gratuit.

Cel mai bun cooler pe aer e fratele lui mai nou - D15, acela nu iti intra.

Bula
| Bula a răspuns (pentru xVictor):

Temperatura de 85 grade si raspunsul tau m-au lamurit.
Daca mai studiezi, poate (candva) vei fi capabil sa rezolvi problemele, singur.

| xVictor a răspuns (pentru Bula):

Daca esti asa expert si user de an, raspunde dom'le. La revedere.