| iulicayo99 a întrebat:

vreu sa-mi dau o comanda mica de pe amazon, e un singur produs in valoare de 7.50$ vine din Hong Kong cu transport gratuit. Va trebui sa platesc vro taxa, in plus? (gen vro taxa tva sau taxa vamala) Si inca ceva, la ridicarea coletului plata va fi in dolori poate fi si in euro sau lei?

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Esti pe langa si habar nu ai. pentru produsele pana in 10€ nu se plateste nici TVA nic taxe vamale. De la 10€ in sus platesti TVA si de la 50 sau 150 nu maistiu exact platesti si taxe vamale. Si TVA si taxe vamale se platesc in lei.
Toate astea daca produsul ajunge la posta din oras. Daca vine prin curier sau via posta Belgiana s-ar putea sa iti vina direct acasa.

Asa ca domnu' inteligent care vine cu prostia ca pentru 8€ platesti 100-150€ nu mai comenta aiurea cand nu stii.

1 răspuns:
| Dinicuvskoskinveinsteigar a răspuns:

Salut, transportul este gratuit dar plățile vamale nu. Dacă vine din Hong Kong gândește-te câte țări străbate produsul și in același timp și granițe. Pentru cei 8 euro plătești cam 100-150 de euro adică taxele vamale. Bafta!

| Zaygon a răspuns (pentru Dinicuvskoskinveinsteigar):

Esti pe langa si habar nu ai. pentru produsele pana in 10€ nu se plateste nici TVA nic taxe vamale. De la 10€ in sus platesti TVA si de la 50 sau 150 nu maistiu exact platesti si taxe vamale. Si TVA si taxe vamale se platesc in lei.
Toate astea daca produsul ajunge la posta din oras. Daca vine prin curier sau via posta Belgiana s-ar putea sa iti vina direct acasa.

Asa ca domnu' inteligent care vine cu prostia ca pentru 8€ platesti 100-150€ nu mai comenta aiurea cand nu stii.