| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Vreau sa comand ceva din polonia si plata se face prin transfer bancar. Daca am 16 ani pot face transferul bancar?

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ai C.I. valabil și banii de trimis, desigur.

Bula
| Bula a răspuns:

Operatiuni bancare poti face doar daca esti titularul contului, ceea ce se poate doar daca esti major. Poti apela la parintii tai sa faca acel transfer.

Pe de alta parte, nu-ti recomand o astfel de comanda din doua motive:
1. comisioanele de schimb valutar si de transport te pot costa mult, daca platesti la o banca din Romania (am cumparat o carte dintr-o tara din UE unde moneda nu este euro, iar costul total a fost aproape dublu.
2. este posibil sa iei teapa, sa ramai si fara bani si fara marfa, iar tu nu poti face nici reclamatie (te-ar costa mult deplasarile la sedintele de judecata in Polonia, chiar daca faptasii ar fi prinsi).

Incearca sa cumperi aceea marfa de la un site romanesc, unde plata trebuie sa faci doar la primirea marfii comandate!

| Lucian2473 a răspuns:

De obicei minorii nu pot face nici macar un cont de Facebook.
Transferul bancar include un cont la banca cu numele si adresa ta. Daca bancca iti face cont la varsta asta atunci poti face si transferul. Daca contul din magazinul on line este acceptat la varsta pe care o ai si atasezi cardul altcuiva, nu cred ca banca va accepta transferul.
Dar sunt magazine care nu tin cont de asta.

| OAly a răspuns (pentru Bula):

Poti fi titular de cont daca esti minor. Te asigur.

| OAly a răspuns (pentru Lucian2473):

Minorii pot face legal cont de Facebook de la 13 ani. Aceasta e varsta minima acceptata pentru a-ti face cont.

Bula
| Bula a răspuns (pentru OAly):

Poti avea cont bancar si din momentul ce te-ai nascut.
Eu am vorbit de OPERATIUNI BANCARE, care se pot face doar daca titularul este adult sau de catre TUTORELE minorului (parintii sunt considerati tutore in mod implicit).
Daca este tutore desemnat, atunci poate face operatiuni bancare doar daca are imputernicire in acest sens.

| Lucian2473 a răspuns (pentru Bula):

Asa-i. Copii din orfelinate au cont bancar in care este alimentat cu cea mai mare parte din alocatie. Ei sunt detinatorii contului, insa nu pot face operatiuni bancare.

| OAly a răspuns (pentru Bula):

Spune-mi cine il impiedica pe minor sa faca transferuri din contul lui daca are carte de identitate? Daca poate scoate bani de la bancomat si poate face plati cu cardul, de ce ar fi interdictii pentru transferuri? De exemplu fiica mea minora a luat teapa cu o plata facuta prin internet si i-au luat bani de pe card.

| OAly a răspuns (pentru Lucian2473):

Inca n-a intrat in vigoare. In stire se zice ca se aplica doar din mai 2018.

Bula
| Bula a răspuns (pentru OAly):

Transferurile bancare se foc cu ordin de plata (nu cu cardul, cu pin), care trebuie sa fie SEMNAT in fata lucratorului bancar, de catre titularul sau indreptatitul sa semneze la acel cont.
Specimenele de semnatura le au doar titularii de cont sau indreptatitii lor, persoane majore.