| Doolllskdid a întrebat:

Salut, vreau să comand haine din Turcia și vânzătorul mi-a cerut să-i fac plata numerar...Este bine să fac plata numerar? Menționez este vorba de haine engross în valoare de 40 de milioane.Cum se face plata numerar?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai mai facut asta, mai bine stai linistit. Daca ii faci plata numerar, trebuie sa mergi personal.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te incurca cu turcii! Doi patroni din orasul meu au dat faliment din cauza lor. Sunt mincinosi si hoti. Aveam un fost coleg de serviciu, si-a deschis o fabrica de confectii, le-a trimis marfa unor turci din Olanda. A ramas in fundul gol. Tot asa a patit si o prietena care avea fabrica de confectionat incaltaminte. Ii dai banii numerar ce dovada ai ca i-ai dat banii? Spune-i sa-ti trimita marfa si factura si-i platesti la 45 zile intr-un cont bancar! Sa vezi ca n-o sa-i convina lui. Sunt nesimtiti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la el si ii dai banutii in mana.
normal ca nu e bine sa faci plati numerar, inseamna ca omul face evaziune daca iti cere banii cash

| Wr3nch a răspuns:

Nu, nu e bine sa ii dai numerar. Ca dupa nu iti da acte pe marfa, si vine fiscul pe capul tau sa intrebe de unde si cum ai facut rost.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca le pastrezi pentru tine sau maxim le vinzi la cunostinte e ok si plata numerar. Dar daca vrei sa vinzi online sau in magazin, cel mai bine e sa-ti dea factura.

| Dintrebare a răspuns:

Daca iti da factura si chitanta, normal ca e legal si cu plata numerar.