| Tavi1223 a întrebat:

Salut, vreau să comând unele chestii de pe Amazon, și anume:
-Intel core i5 6500
-nVidia GTX 970 de la MSI
-case NZXT s340 matte black red
-memorie ram corsair vengance 8gb ddr 4
-seagate baracudă HDD 1tb
-ssd Kingston 120gb
-sursă Evga SuperNova 80+ gold.
-Ventilator corsair twin pack
-gigabyte h170 atx
-monitor Asus 27"
-2x cooler master fans red led
-cooler cpu: corsair hydro series h60
- bandă led rgb
-24pin atx sleeved extensio red
-mousemad redragon archelon
Total ~1300$
Și mă intereseaza dacă comând toate astea transport e gratuit? Cât trebuie să plătesc la vamă? Produsele de pe Amazon sunt toate noi, sau sunt second hand? Cu garanția cum vine?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Sunt si noi si second, noi de unde sa stim ce ai ales tu...
Scrie acolo cum sunt!
La vama platesti suficient incat sa nu-ti convina sa le iei, la suma aia!

3 răspunsuri:
| Tavi1223 explică:

Deci să înțeleg ca decât să le iau doar de pe amazon, mai bine le iau din ro, pentru ca vamă?

| mihai69 a răspuns:

Pe Amazon sunt trecute la fiecare vânzător și taxele de transport, și modul de acordare a garanției, și starea produselor (noi sau SH). Iar dacă nu sunt scrise clar, îl poți contacta și discuți cu el până te lămurește. Abia pe urmă cumperi.
Taxele vamale le afli de la ANAF; TVA e 20% (pe ăsta-l plătești vrei, nu vrei, inclusiv pe taxa de transport, dacă se aplică).
http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-expediate-prin-colete.aspx

| KodrutZ a răspuns:

Amazon.com trimite din America, si te indoaie transportul/TVA-ul. De pe Amazon.co.uk poti sa iei cu transport acceptabil ca pret si taxe zero, dar preturile sint ca la noi sau chiar mai mari.