| Costelus710 a întrebat:

Salut, vreau sa iau niste chestii de pe Joom. Știu că transportul cică e gratis și tu plătești doar produsul. Dar mă întrebam, trebuie sa plătesc ceva taxa suplimentara pentru Vama?
Mulțumesc, dau funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai aia inseamna in jur de 30 de Euro. Produsul va veni la oficiul postal vamal (cel din resedinta de judet) si vei plati 19% TVA.

7 răspunsuri:
| Maxxxi a răspuns:

Depinde daca produsul depasteste o cantitate de 1kg sau nu mai stiu sigur cat era te pune sa platesti la vama.Depinde de greutate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am cumparat de pe Joom dar am evitat sa cumpar produse care depasesc 47 lei. Nu cumpar mai scumpe ca n-au garantie ca la noi 1 an sau 2 si apoi legea spune asa:
Orice obiect sosit din afara UE si care costa sub 10 Euro e gratuit. Peste 10 Eura pana la 149, 99 Euro (inclusiv) platesti TVA si peste 150 Euro (inclusiv) platesti pe langa TVA si taxe vamale.
daca esti curios taxele vamale sunt pe aici: http://bit.ly/2mmpCZT

| ynexistenta a răspuns:

Cele mai scumpe produse comandate de mine, au fost 3 ceasuri, am plătit vreo 200 și ceva de lei, cand au ajuns, am primit tichet de la posta vamală, m-am dus sa le ridic și nu am plătit nimic in plus.depinde foarte mult de cei de la posta vamală.la mine in oras sunt oameni înțelegători.majoritatea lucrurilor daca sunt ieftine le primesti acasă, ti le aduce poștașul.nu plătești nimic.asta e experienta mea.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca ceea ce cumperi depaseste suma de 100 euro, atunci va trebuii sa platesti taxe vamale si TVA.

| Costelus710 explică (pentru Salontanul):

Pai eu vreau sa comand mai multe produse ( 3 ) care costa in total 200 lei, iar cel mai scump e 140 lei, crezi că s-ar percepe vreo suprataxa?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Costelus710):

Scuze! A fost un lucru care nu l-am luat in seama la raspunsul meu. Fac mea culpa! Daca podusele vor veni de laceeasi firma vei plati TVA. Daca produsele sunt de la 3 firme diferite, vor veni in momente diferite, in colete diferite si daca fiecare costa, sa zicem, 9, 99 Euro nu platesti nimic. Daca unul din produse costa 11 Euro vei plati TVA si pentru celelalte, nimic. Nu stiu care-i situatia ta!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Multumesc pentru apreciere!