| DeeyuAndrei a întrebat:

Vreau să îmi cumpăr un telefon nou, și sunt extrem, extrem de indecis în a alege:
Huawei p10 lite sau Samsung Galaxy A5
Vă rog ajutați-mă, și dacă se poate să dați și câteva argumente.
Mersi!

14 răspunsuri:
| MN_Vlad_1991 a răspuns:

Frate, eu zic HuaweiP10 Lite. e performant, are si amprenta. Sunt multumit de el, si am impresia ca este si mai ieftin. Cum vrei tu. happy

| sierra1 a răspuns:

Ceva gen : între KIA si BMW la aceeaşi bani, ce ai lua? P10 lite/A5 (2017) e aceeaşi treaba. Am din ambele şi A5 bate la toate capitolele! Preţul la A5 e pe la 1400 ălălalt pe la 1200. Da' face 200 în plus.

| Sudhd a răspuns:

Eu ti-ași recomanda un A5

| BlueMoon99 a răspuns:

Eu am Huawei P10 lite și sunt super încântată. bateria tine, face poze frumoase și clare și memoria e și ea mare

| tamulici a răspuns:

Hei, hei.
Cred că nicio opinie de genul ''am și eu și e ok'' nu te ajută.
Îți propun să vezi aici diferențele:
https://www.gsmarena.com/......mpare.php3
Sunt ambele comparate, plus un Allview care nu merită băgat în seamă.
După cum observi, dimensiunile sunt cu puțin mai măricele la P10, dar aproape insesizabil, însă P10 e și mult mai ușor ca greutate, chiar dacă e mai mare.
Ele au aceeași rezoluție, sunt construite din același material, doar Samsung are un Gorilla Glass mai bun.
Cpu, Gpu și Internal sunt cam la fel, dar camera e mai bună la A5 de departe. În plus, și bateria e mai bună la Samsung, 95 h, comparativ cu 60 la Huawei.
Finalmente, eu îți recomand A5, atât pentru identitatea mărcii Samsung, cât și pentru caractersiticele enumerate mai sus, fiind un telefon mai de anduranță.

| Toma24 a răspuns:

Eu am avut un Huawei p8 lite care m-a tinut 2 ani si a mers extrem de bine dar la un moment dat a venit timpul sa imi iau un telefon nou asa ca mi-am luat un Huawei Mate 10 lite care este foarte bun la pretul pe care il are acest telefon. Dupa parerea mea Huawei este mult mai bun decat Samsung si Apple deoarece pretul lor este mult mai mic si este cam la fel de bun ca un Samsung sau char mai bun. Eu iti recomand Mate 10 lite sau daca vrei un telefon mai mic atunci P10 lite. Succes!?

| ShutFickOn a răspuns:

Salut, varul meu are un Huawei si mereu spune ca telefonul lui este foarte bun, si recunosc ca e foarte bun si a5, dar m-am interesat si am vazut ca p10 face poze foarte bune dar dupa ceva timp poate avea niste drop-frame, asa este cam si la a5, eu sincer as lua P10 Lite

| GabiDumitrescu a răspuns:

Xiaomi Mi A1 all the way. Mai uita-te o data ce iei.

| Toma24 a răspuns:

E mult mai bun P10 lite decat A5, are si senzor de amprenta si are si un pret foarte mic. Eu am un Huawei Mate 10 lite si sunt foarte multumit de el!

| Toma24 a răspuns (pentru tamulici):

Nu sunt asa mari diferente intre ele dar eu tot recomand un p10 lite deorece si pretul este mai avantajos!

| Illuminati2016 a răspuns:

Ia-ti xiaomi de acei bani

| GrigoreCostinel a răspuns:

CORP Dimensiuni 146,5 x 72 x 7, 2 mm (5, 77 x 2, 83 x 0, 28 in)
Greutate 146 g (5, 15 oz)
Construi Sticlă din față / spate, cadru din aluminiu
SIM SIM unic (Nano-SIM) sau Dual SIM hibrid (Nano-SIM, dual stand-by)
AFIŞA Tip LTPS IPS capacitiv touchscreen LCD, culori 16M
mărimea 5, 2 inci, 74, 5 cm 2 (~ 70, 7% ecran-corp raport)
Rezoluţie 1080 x 1920 pixeli, raport 16: 9 (densitate ~ 424 ppi)
Atingere multiplă da
- EMUI 5.1
PLATFORMĂ OS Android 7.0 (Nougat)
chipset HiSilicon Kirin 658
Procesor Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A53 și 4x1.7 GHz Cortex-A53)
GPU Mali-T830 MP2
MEMORIE Loc pentru card microSD, până la 256 GB (utilizează slotul SIM 2)
Intern 64 GB, 4 GB RAM (numai Hong Kong) sau 32 GB, 3/4 GB
APARAT FOTO Primar 12 MP (f / 2, 2, 1 / 2, 8 ", 1, 25 μm), autofocalizare de detectare a fazei, bliț cu LED, verificați calitatea
Caracteristici Marcarea geografică, atingerea focalizării, detectarea feței, HDR, panorama
Video 1080p @ 30fps, verificați calitatea
Secundar 8 MP, autofocus, f / 2, 0, 1080p
SUNET Tipuri de alerte vibraţii; MP3, tonuri de apel WAV
Difuzor da
Mufe de 3, 5 mm da
- Anularea zgomotului activ cu microfon dedicat
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11
b / g / n, Wi-Fi direct, hotspot (ROW), Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / ac,
Bluetooth 4.1, A2DP, EDR, LE
GPS Da, cu A-GPS, GLONASS
NFC Da (WAS-LX1A, WAS-LX1)
Radio Radio FM
USB microUSB 2.0
CARACTERISTICI senzori Amprentă (montată pe spate), accelerometru, giroscop, proximitate, busolă
Schimb de mesaje SMS (vizualizare cu filet), MMS, Email, Push Email, IM
Browser HTML5
- Încărcare rapidă a bateriei
- Player XviD / MP4 / H.264 / WMV
- Player MP3 / eAAC + / WMA / WAV / Flac
- Vizualizator de documente
- Editor foto / video
BATERIE Lipsă de acumulator Li-Po 3000 mAh
DIVERSE colorate Pearl White, Negru de grafit, Platină de aur, Sapphire Blue
Preț Aproximativ 230 EUR
TESTE Performanţă Basemark OS II: 1521 / Basemark OS II 2, 0: 1284
Basemark X: 7588
Afişa Raport de contrast: 1595: 1 (nominal), 2.974 (lumina soarelui)
aparat foto Foto / Video
Difuzor Voce 68dB / Noise 72dB / Inel 80dB
Calitate audio Zgomot -88.2dB / Crosstalk -84.3dB
DECI HUAWEI p10 LITE

| tamulici a răspuns (pentru Toma24):

Prefer să pun 200 lei, dar să am o rezistență mai mare și o cameră mai bună.
Până la urmă, nu amprenta face diferența.

| Toma24 a răspuns (pentru tamulici):

Camera este mai buna la p10 lite si venind vorba de rezistenta eu stiam ca s-au inventat husele si foliile de protectie.