| Adry05 a întrebat:

Salutare!
Am comandat un produs de pe un site, cred că din China, prima dată în aprilie, nu mi-a venit, i-am contactat mi-au spus că e o problemă și vor trimite din nou. Am primit un nou mail cu un nr. nou de comandă. Nici aceasta n-a ajuns și i-am contactat din nou. Mi-au dat un link unde să-mi urmăresc coletul pe care scrie „delively cancelled", le-am trimis screen shot și i-am întrebat ce înseamnă asta. Mi-au spus că o să întrebe la departamentul de logistică. I-am lăsat câteva zile și am întrebat despre noutăți de la acel departament, de atunci primesc doar seen deși am insistat să mi se răspundă.
Intenționez să sun la bancă să cer un refuz al plății pe motiv că am plătit și serviciul nu e satifăscut, având acele screen shoturi ca dovezi că am încercat să soluționez problema.
Întrebarea mea e dacă e și altceva ce aș putea face, unde i-aș putea reclama sau ceva? Măcar să nu mai pățească și alții.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu despre ce site e vorba; eu am patit pe Aliexpress sa nu ajunga coletul in timpul de asteptare de acolo (buyer protection), deschideam o disputa, si mi se returnau toti banii.
Incearca la banca fara a mai sta pe ganduri, deja a trecut prea mult timp. Nu stiu daca mai pot face ei ceva, dar incearca.

| Adry05 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ba da pot, am mai apelat la ceva de genu pentru un serviciu din martie abia în iunie, deci nu contează că a trecut mult timp

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Banca nu va face refuz de plată după atâta timp.
În concluzie... ai luat țeapă. Trist, dar adevărat.

| Adry05 explică (pentru mihai69):

Ba da, se face, i-am mai contact odată în iunie pentru o situație de genu din martie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De pe ce site ai comandat? Site-urile serioase gen Aliexpress au o politica foarte clara de refund.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adry05):

A, super frumos! Site-ul e clar legit, problema cel mai probabil nu e la ei, ci la jegosii astia ai nostri cu vama. Nu prea ai ce face, astepti...

| Adry05 explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi la comandă când dau pe track îmi scrie „anulată" și când le cer ajutoru îmi dau seen după seen, nu mi se pare deloc ok o astfel de atitudine. și vorbesc aici de zile întregi, nu de câteva ore. în alea câteva zile aveau timp să răspundă măcar să-mi zică că n-au apucat să primească info. i-am amenințat acum cu refuzul plății, poate se mobilizează când aud că se îngroașă gluma. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Adry05):

O fi si vreo problema de sistem pe la ei, cine stie. De cand cu covidu' asta au cam luat-o razna multe chestii care inainte mergeau ceas...

| Wr3nch a răspuns:

Ai ai ce sa reclami ca nu is pe teritoriul Romaniei. Aici e vina vanzatorului, care e neserios.