| .::CyBeR::. a întrebat:

Salutare!
Am intrat pe site-ul Postei Romane si am vazut "COLETE POŞTALE INTERNE CU RAMBURS".
La ce se refera?
Trimit coletul iar destinatarul ii da banii postasului si el imi aduce banii?
Sau cum?

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

Exact, în mare aşa e, numai că nu-ţi aduce poştaşul personal banii, ci îţi aduce un aviz pe care scrie că trebuie să mergi la poştă să ridici suma de... lei. În celălalt sens, colet cu ramburs înseamnă că, de exemplu, dacă tu comanzi ceva pe internet, să nu trimiţi în nici un caz banii înainte, într-un cont sau aşa ceva, ci îl comanzi în ramburs poştal, ăia ţi-l trimit, iar tu îl ridici de la poştă şi abia atunci plăteşti. În felul ăsta, eviţi să iei ţeapă, adică unu pune o ofertă de nerefuzat pe net, tu comanzi, el zice să-i virezi banii în cont şi să aştepţi că ţi-l trimite prin curierat. Iar tu tot aştepţi, şi aştepţi, şi aştepţi...