| Costelus710 a întrebat:

Salutare, am și eu o întrebare mai stupidă...
M-am mutat de curând în oraș(am stat la țară până acum) și aș dori să comand ceva prin posta, dar nu știu dacă îmi vine acasă...
Când stăteam la țară venea poștașul și îmi aducea pachetele, dar acum la oraș nu știu cum e. Vine și aici poștașul sau trebuie să mă duc eu să-l ridic de la sediu?
Mulțumesc anticipat, dau funda!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e vorba de colet extern, cum sunt alea de la Aliexpress, teoretic vine postasul cu ele pana la usa; practic te mai suna sa mergi la posta, ca unele sunt prea grele/mari pentru geanta postasului.
Coletaria interna de la posta, este cu ridicare de la sediul lor. Deci daca iti trimite cineva (sau o firma) vreun colet postal, postasul iti va aduce doar aviz pentru colet, sa stii cand sa mergi la posta.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

O sa primesti aviz la usa si te duci sa ridici coletul

| sweetys a răspuns:

Depinde ce tip de livrare este: prin posta, curierat sau easybox. Prin posta, îți va veni poștașul cu înștiințarea (cred ca asa ii spune) și ți-o lasă în cutia postala (dacă nu ai, va veni la ușa) cu hârtia respectiva te duci la posta și îți ridici coletul.

| intrebcenustiu a răspuns:

Bagi adresa de unde stai acum in oras si vine postasul din oras si ti-l aduce