| MudaHeg a întrebat:

Am o dilemă. Aș vrea să comand de pe Joom, pentru prima oară și vreau să plătesc cu cardul, dar coletul ajunge acasă (căci mi se cere adresa) sau la poștă? Și dacă trebuie să plătesc acele taxe, când trebuie să le plătesc? Când vine curierul, îi dau lui banii(dacă e vorba să ajungă coletul acasă), sau dacă trebuie să-l ridic de la poștă dau banii acolo? Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai obligatia sa-ti pui numele real si adresa din buletin!
Pachetul va ajunge la tine acasa sau vei fii instiintata tot acasa, sa mergi sa-ti ridici pachetul.
Pe Joom se plateste cu cardul, asa ca nu dai nimanui nimic, fiindca atxele se plaetsc la vama sau la oficiul postabl, si dupa plata lor iti ridici pachetul singura.
Din cate stiu eu, se platesc taxe de import si TVA numai daca valoarea cumparaturii depaseste $100

| MudaHeg explică (pentru Violleta2022):

Deci, pachetul îmi ajunge la ușă sau trebuie să-l ridic de la poștă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MudaHeg):

Nu am citit ce ti-am scris, asa-i?
DEPINDE DE VALOAREA LUI!
Daca depaseste $100 cand ajunge in vama vei fii chemata la oficiul vamii sau al postei locale, sa platesti taxa de import si TVA-ul, dupa care iti iei pachetul in brate si pleci.
Daca pachetul este micut ca valoare (sub $100) dar si ca volum, ti-l va aduce postasul acasa, fiindca un curier international este foarte scump.

| Legion7X a răspuns (pentru MudaHeg):

Fară să te complici nu comanda.