| adnannicevic a întrebat:

Salut, vreau sa comand de pe un site ceva si asta e prima oara cand comand, si nu stiu ce sa aleg din Plata Ramburs sau Posta Romana...
Imi poate spune cineva ce este cel mai bine, si mai rapid? Curierul l-am pus pe urgent, pentru ca nu imi pasa de pret, oricum nu e scump. Care din plata ramburs si posta romana vine la mine acasa? Sau macar vine careva la mine acasa? Daca nu, unde trebuie sa ma duc sa ridic coletul?

Multumesc anticipat, funda la cel mai bun raspuns big grin

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți vine coletul acasă și îl plătești pe loc (plată ramburs) sau prin Poșta Română, te duci și ridici coletul de la oficiul poștal de pe raza de domiciliu și plătești la ridicarea lui. Vei fi înștiințat în prealabil.
Pa, pa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plata ramburs inseamna ca platesti numai la primirea coletului, indiferent ca acesta vine prin curier ori posta. Cel mai bine este prin curier, fiindca ti-l aduce acasa si este mai rapid. Numai bine!

| spxinsane a răspuns:

Bună,

Dacă ai pus curierat rapid, atunci coletul o să vină la tine acasă şi o să îl plăteşti când ajunge. (plata ramburs = plata la ridicarea coletului)

O zi bună

| Magnific a răspuns:

Prin posta romana iti ajunge acasa in posta un aviz cu care te duci tu si il ridici de la cel mai apropiat oficiu postal de unde locuesti tu, si prin posta romana ajunge in 3-4 zile lucratoare ( L-V ) si costa in functie de cat cantareste produsul big grin prin Urgent ajunge la tine acasa la usa produsul big grin bine preturiile difera in functie de cum am zis greutate+Transport +Firma

| 9gag a răspuns:

Prietene, plata ramuburs inseamna ca vai plati atunci cand iti ajunge produsul.

Daca vrei sa iti ajunga rapid alege o firma de curierat rapid si iti ajunge in 24-48 de ore. Prin Posta Romana iti ajunge in maxim 7 zile lucratoare. Succes

| Nestle a răspuns:

Plata ramburs inseamna ca platesti coletul atunci cand il primesti, deci nu are nici o legatura cu posta romana pentru. ca si acolo tot ramburs platesti. Curierul iti vine in fata usii, deci ar fi alegerea buna daca spui ca nu e scump.

| darkrider a răspuns:

Din proporie experienta, iti spun, curieratul ajunge la tine acasa, rapid si destul de ieftin.
Dar totusi, ai grija ca s-ar putea, in functie de firma curierului, coletul sa ramana la sediul lor, iar in cazul asta va trebui sa te deplasezi sa il ridici.

| Metalll a răspuns:

Pai plata ramburs inseamna sa platesti cu banii cash cand iti vine coletul adica sa nu platesti cu card si poti sa alegi dintre posta romana sau curier adica posta romana ridici coletul de la posta din localitatea ta iar curier iti vine acasa e mai rapid prin curier dar mult mai scump

| prisoncomro a răspuns:

Daca nu-ti pasa de diferenta de cativa lei curierul rapid e de departe cel mai avantajos. Vei fi sunat inainte sa primesti coletul acasa si nu esti obligat sa fii la o anumita ora la adresa, totul putand fi stabilit la telefon. In afara de asta, curierul rapid face maximum 24 de ore oriunde in Romania pe cand la posta dureaza 3 - 5 zile si se mai intampla sa ajunga si coletul deteriorat. prison.com.ro