| Picha a întrebat:

Salutare, cu coletele trimise prin poștă cum se face? Trebuiesc ridicate de la cel mai apropiat oficiu poștal sau ajung la adresa destinatarului prin vreo mașină de curierat/poștaș? Exista vreo variantă pe care o poți selecta pentru revendicarea/ridicarea coletului direct de la oficiul poștal fără să ajungă acasă la domiciliul destinatarului?
Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Posta nu face livrări de colete. Va veni la oficiul poștal la care este arondată adresa ta

| dullcat a răspuns:

Buna.Ambele variante exista.Mi-e destul de antipatica institutia, poate fiindca am avut numai experiente neplacute cand am ales sa ridic coletul direct de la oficiu, cu stat la coada, angajati lenti care nici nu stiu sa rezolve cu clienti dificili etc.De trimis colete nu mai spun. Optiunea de curierat (prioripost) nu am folosit-o, insa sigur iti salveaza niste timp si nervi pierduti.
https://www.posta-romana.ro/......ntern.html

| Fatamuntilor a răspuns:

Coletele foarte mici care incap intr-un plic de tip A4 le unde poate aduce postasul acasa!
cele mai mari trebuie sa mergi la posta unde esti arondat!

| Hyperion7 a răspuns:

Mie îmi aducea poștașul coletele, nu erau foarte mari, dar da.
Poți să îi spui poștașului că vrei ca al tău colet sa rămână la posta, urmând să îl ridici tu (asta in cazul in care vine la adresa ta) sau te duci tu pur și simplu să întrebi de colet la posta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ajung la un oficiu postal din orasul tau, pe care o sa-l stii cand vei primi o citatie de la posta unde anume sa te duci pentru a-l lua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu ajung direct la posta. Niciodata acasa decat daca e vreo situatie mai atipica cand ai cerut sau selectat asta.