| Drami a întrebat:

Salutare!

Imi poate explica cineva care e faza cu 1 iulie si posta vamala?
Am inteles ca e vorba de supunerea unui cost tva in cazul tururor coletelor care vin din afara Uniunii Europene, dar stiti cumva daca absolut toate coletele vor ajunge la biroul de posta vamala?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| mihai69 a răspuns:

1. Nu e nicio legătură între 01.07 și vamă/ poșta vamală;
2. Da, toate coletele trimise prin poștă ajung la posta vamală. Cele prin curier rapid trec doar prin vamă. Oricum, TVA trebuie plătit dacă valoarea conținutului e mai mare de 10$. Și se achită pentru totalul costului coletului (produs + transport).

| Drami explică (pentru mihai69):

Super! Asta voiam sa stiu, de fapt, daca inclusiv coletele trimise prin curier din afara sunt trimise la posta vamala, caci de obicei nu prea se trimite prin posta.

| Design2021 a răspuns:

Este aici un articol legat de intrebarea ta:
https://madalinliviu.ro/......n-ue-2017/