| Yxha12 a întrebat:

Tocmai ce am dat si eu 2 comenzi pe wish, cam cand va ajunge si din cate am inteles ajunge la posta de la mine de aici sau vamala, stiti cumva cam cat costa la posta? Plus ca am dat 2 comenzi diferite.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca sunt doua comenzi diferite si vin din magazine diferite (Wish nu este un magazin ci o platforma de magazine) este posibil sa nu platesti nimic. Depinde de valoarea lor. Astfel, produsele pana la 10 Eu vin la posta obisnuita, cele peste 10 Eu merg la posta vamala din judet. Pentru cele peste 10 Eu pana la 150 de Eu platesti si TVA. Acum depinde: eu am primit niste cerneala pentru imprimanta ce m-a costat 80 lei (peste 10 Eu) si n-am platit nimic! Nu stiu cum gandesc aia de la posta! Pentru cele peste 150 Eu pe langa TVA trebuie sa platesti si taxa vamala. Asa este legea pentru produsele aflate in afara UE.