| maphiotul a întrebat:

Salutare
Stiti vreo apa minerala in magazinele de la noi cu gust sărat?
Mersi

24 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Https://valcele.eu/apa-minerala-valcele
Nu se mai gaseste in magazine doar online.
Are un gust mai aparte.

| maphiotul explică (pentru alina2k18):

Da,stiam asta.
Tocmai de aia sm intrebat ce se gaseste in magazine.

| Hyperion7 a răspuns:

Apele din comerț sunt doar carbogazoase natural sau artificial, respectiv plate.
Nu am auzit vreo sa fie sărată prin comerț, cel puțin la noi.
Daca vrei tu apa sărată, ia apa carbogazoasa natural la care adaugi sare celtica sau de Himalaya și așa ai toți nutrienții de care ai nevoie+că e sărată.

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

Nu ai auzit sa fie?
Dar de apa Valcele ai auzit?

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

Nieh,nu beau apa din comerț

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

Si daca nu bei de ce,, te-ai înscris la răspuns"? laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

Trăim intr-o tara democraticărolling on the floor
Plus că eu consider că ajungi mult mai bine cum ți-am zis eu, decât dacă ai sta sa vânezi apele sărate din comerț.
Apropo, știai că doar foarte puține ape de la noi sunt cu adevărat în regula? Majoritatea provin din zone toxice sau poluate? Acum știi

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

Dar tu stii ca sarea de himalaya care mi-o recomanzi mie e de fapt alba dar o coloreaza?
Mnoh, ti-am spulberat visul copilariei laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru maphiotul):

Bine domnule mafiot, drum lin spre apele cele mai sărate și potabile îți doresc!
Sănătate!

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

Si apropo domnule titan hyperion ful cerului, tatăl soarelui și al lunii, traim intr-o țara democrata nu democratica.

| maphiotul explică (pentru Hyperion7):

*fiul

| Lukasssz a răspuns:

Evian, Vichy Catalan, Perrier și San Pellegrino

| maphiotul explică (pentru Lukasssz):

Si in care magazin le-ai vazut?
In afara de Evian, ca aia stiu ca este.dar nici măcar nu este minerala si nici sărată nu e.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu există așa ceva!
Apa de băut nu este sărată. Doar apa de mare, oceanică este sărată sau a anumitor lacuri care s-au format într-o peșteră cu depozit de sare, cu tavan prăbușit.

| maphiotul explică (pentru ValentinMihai78):

Uite ca exista spre surprinderea ta.
Doar ca aceea care am baut-o eu nu o gasesc la noi in Romania.
Nu sărată, am scris cu gust sărat(ușor sărat)

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru maphiotul):

Atunci comandă pe internet!

| maphiotul explică (pentru ValentinMihai78):

Tu ai citit intrebarea mea?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru maphiotul):

Nu sunt prost, cum crezi și deja devii enervant! Fiecare om are gusturile lui, dar fiecare țară are legile ei. Ori în România, se pare că există o lege prin care se stabilește ce cantitate de sare poate fi folosită în diverse produse, dar mai ales în apa de băut.
Dacă în străinătate găsești apă "ușor sărată", ți-am zis comandă pe internet!

| SuNaM a răspuns:

Apa de baut nu ar trebui sa fie sarata. Apa de la magazin se incearca cat mai curata de micro-elemente, Lucrul asta insemna ca cu cat este mai clara, mai curata, mai,, fara gust'' si mai pura cu atat este mai bine.

| maphiotul explică (pentru SuNaM):

Mie tocmai ca imi place exact invers.nu vreau sa fie clara si pură.
Vreau sa aiba personalitate.
Gen Perrier sau Vichi Catalan daca cumva ai auzit despre ele.

| maphiotul explică (pentru SuNaM):

Apropo,mai e si in Germania ceva asemanator de la firma Gerolsteiner.

| SuNaM a răspuns (pentru maphiotul):

Ah, inteleg acum.Din pacate, la noi in Romania, se merge pe o campanie ca apa sa fie cat mai curata si mai lipsita de compusi chimici. La noi se poarta apa de izvor cristalina sad. Din pacate, in brand-urile romanesti de apa nu o sa gasesti genul acela de apa ca Vichi Catalan pentru ca romanul este invatat cu altceva. Ca sa intelegi, la noi, gasesti ape fara gust, cristaline, cum zici fara personalitate, mult mai pure ca in alte tari ca Aqua Carpatica care este chiar foarte curata fata de competitie. Deci nu ti-ai ales tara potrivita man xD

| SuNaM a răspuns (pentru SuNaM):

Poarte doar Vittel, care din cate vad are tente sarate, dar nu cred ca este foarte sarata si nu stiu daca este romaneasca.

| maphiotul explică (pentru SuNaM):

Apreciez raspunsul tau.
Nu caut sa fie marca romanesca, doar sa o gasesc in magazinele fizice de la noi.