| Wehrmacht a întrebat:

Se gaseste Acid Clorhidric in magazine? Concentratie de 30% sau mai mica (cu conditia sa poata fi dus la 30%).Sa nu contina alte chestii.Doar HCl diluat cu apa.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și la ce îți trebuie ție așa ceva?
Nu se găsește!
Pa, pa.

| Wehrmacht explică (pentru Legiuitoarea):

Ca sa nu pierd timpul.Reacite chimica.Are rol de catalizator.Se poate efectua si fara el dar tine mai mult timp.

| alessia5158 a răspuns:

Nu se gaseste in magazine si nu la o concentratie atat de periculoasa!
Se gaseste ( concentratie de minim 32% )in laboratoare si in industria de prelucrare chimica. Acidul este manipulat de catre persoane instruite in acest sens --- asta, din doua motive:
*efectul coroziv asupra tesuturilor vii( arsuri la contactul cu solutia si necroza epiteliului brohiilor si traheii la ingalarea vaporilor)
*poate reactiona cu majoritatea metalelor eliberand hidrogen, gaz foarte inflamabil si exploziv.