| cooldreams a întrebat:

Stiti vreo librarie din Bucuresti (NU ON-LINE!) de unde pot lua carti de literatura de la edituri engleze (ma rog americane etc.) sau vreun targ de carte ceva?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Da. Dar sunt scumpe. Librariile Carturesti vand carti in limba engleza, importate chiar de la englezoi. Recent am vazut Murakami si Salinger la Carturesti, ca astea mi-au facut mie cu ochiul, ocazie cu care am vazut un pic de beletristica in engleza.
Si mai e un gurp de librarii Librarium. Cartea de nisip ii zice la Timisoara iar in Bucale ii spune Bastilia. Acolo au literatura in limba engleza.
Or mai fi si altele.

2 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Concret:
La Carturesti gasesti carti de la Penguin English Library.Indiferent de autor( Lewis Carroll, Arthur Conan Doyle, Edgar Allan Poe, James Joyce etc.)indiferent de nr pagini( sunt unele deaprox 60 de pagini, altele de 1000 pagini) toate costa 40Ron.
Tot la Carturesti gasesti carti de la Collins Classics. indiferent de autor ori de nr pagini, acelecarti costa 14 Ron bucata. Ti le recomand pentru ca, la sfarsitul fiecarei carti, gasesti "Words an Phrases adapted from the Collins English', chiar interesant, si cartile au o dimensiune numai buna de tinut in mana, de luat in geanta, autorii sunt diversi, ai de unde alege si sunt foarte ieftine!

| cooldreams explică (pentru Leocerba):

Mersi, dar nu prea caut cele de la Penguin sau Collins. seamana cu un fel de manuale. Faceam dupa ele la engleza as fi vrut de la edituri care fac carti... normale, cum ar fi cele de la Faber and Faber.