| costinvlad a întrebat:

Sunt bune bluzele si hainele de la Emag daca au poliester? La ce ajuta poliesterul?

2 răspunsuri:
| Raigel_Calindor_2000 a răspuns:

Materiale naturale precum bumbacul, absorb și elimină transpirația, în timp ce poliesterul o ține aproape de corp și nu cred că vrei să te afli în preajma acelei persoane.

Bumbacul are o senzație plăcută asupra pielii, poliesterul poate provoca mâncărimi și nu este recomandat copiilor și celor cu pielea sensibilă.

Produsele din poliester sunt mai ieftine, dar nu înseamnă că sunt mai de calitate.

Un alt aspect care nu-mi place la poliester este din cauza luciului pe care-l oferă. La diverse lumini parcă porți haine din plastic. Evită să porți costumele din poliester arată pur și simplu urât.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu sunt bune! Poliesterul este un material care arata bine dar in contact cu pielea irita, nu absoarbe transpiratia si marea majoritate a oamenilor devin laergici dupa ce poarta asmeenea haine nesanatoase.
Poliesterul este un plastic, tras in fire, practic similar cu o punga din celofan.
Nu-i nimic sanatos la poliester, de aceea nu recomand asa ceva.
Multi tineri au cosuri/acnee pe fata, umeri si corp de la imbracamintea cu poliester.