| anonim_4396 a întrebat:

Un PC build in bugetul de 5.000 lei
Preferinte:RTX,HHD, SSD.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La banii astia iei un Mac Mini cu procesor M2. Performante similare, dar consuma mult mai putin curent.

| NLS a răspuns:

Pentru gaming doar, sau si alte ocupatii pretentioase? (editare video, streaming, modelare, etc)

Ai monitor si periferice? Ce rezolutie are monitorul?

Ai vreun magazin preferat? (desi nu obisnuiesc sa recomand decat de la 3 retaileri mai seriosi: PCgarage, eMag si Altex).

Poti da cateva exemple de jocuri?

| searatarziu a răspuns (pentru NLS):

Pentru gaming.
Magazine: PCgarage, eMag.

| NLS a răspuns:

In acest buget, daca doresti RTX, doar RTX4060 incape.
Daca aleg 4060Ti, deja placa "inghite" jumatate din buget (2300-2500) si nu mai poti obtine un sistem echilibrat si calitativ.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/5592671

Daca doresti, se poate alege o placa de baza la aprox 520-550 RON, si cu diferenta, >>>Ryzen 7 5700X

In rest, nu recomand sa modifici nimic.
Am ales totul sa fie si de calitate, dar si echilibrat, si orice ai schimba, tragi in jos performanta sau fiabilitatea.

HDD de 2TB, pentru ca de 1TB era cu 30 RON mai putin, si nu ar fi meritat.

Sursa se poate cu 20 RON mai putin, dar brand mai putin calitativ si sigur.

Placa video cu 3 ventilatoare, pentru racire mai buna.

Carcasa e suficient de incapatoare pentru placa video si pentru coolerul pe aer, are mesh peste tot, si numele Montech nu e tocmai necunoscut.
Uita-te la anumiti youtuberi din Canada care asambleaza aproape saptamanal sisteme, folosesc adesea brandul acesta.

Cooler de procesor care face o treaba decenta (nici 5700, nici 5700X nu vin cu cooler, si chiar daca ar veni, tot ar merge unul aftermarket).

Răspuns utilizator avertizat