| andreeaa1997 a întrebat:

Vreau sa fac ceva dulce dar usor.

12 răspunsuri:
| Xtadelo a răspuns:

Clatite big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua!
PRAJITURA
Blat:
6 oua
140 g. zahar
140 g. nuci macinate
1 lingura si jumatate de faina
1 pliculet praf de copt
Crema:
250 g. unt
2 galbenusuri
200 g. zahar pudra
1 pachetel zahar vanilat
7 linguri de nes (rase, nu cu varf tongue )
150 g. nuci
Glazura:
200 g. zahar pudra
3 linguri cacao
3 linguri unt
4 linguri apa
Blatul:
Se separa ouale, se bat galbenusurile impreuna cu zaharul pana se albesc.
Albusurile se bat spuma, cu un varf de sare, intr-un bol de sticla, de preferat, dupa care se adauga, usor, cu o paleta, galbenusurilor.
Se adauga nucile macinate si faina in care s-a pus praful de copt (ambele cernute).
Se toarna aluatul intr-o tava, tapetata cu hartie de copt. Se coace cca. 35-40 de minute.
Crema:
Se amesteca untul (la temperatura camerei) cu zaharul si cele doua galbenusuri; se adauga vanilia si nesul, pe care il veti dizolva, in prealabil, intr-o cana cu doua, trei linguri de apa fierbinte.
Se amesteca totul foarte bine (nesul trebuie sa fie rece cand il omogenizati cu untul.
Se intinde crema peste blatul racit.Se da la frigider pentru cca. 30 de minute (daca crema e indeajuns de rece, glazura, pe care am sa v-o prezint mai jos, se va intinde frumos deasupra ei)
Glazura:
Intr-o cratita se pun 4, 5 linguri apa si 3 linguri rase de unt. Se lasa sa dea un clocot, dupa care se ia de pe foc, se adauga zaharul cu cacao si se amesteca bine. Cand se racoreste putin se intinde peste crema.
Sau o prajitura mai usoara, dar buna:
CHEC CU NUCA
5 cesti de faina
2 cesti de zahar
1 ceasca ulei
3/4 ceasca nuca macinata
2 cesti suc (proaspat stors) de portocale
1 lingurita scortisoara
1 lingura coaja de portocala (optional)
1 lingurita praf de copt
1 lingurita bicarbonat
zahar pudra si scortisoara la ornat
Se bate zaharul cu uleiul si se adauga celelalte ingrediente, pe rand. La sfarsit, se adauga faina in care s-a amestecat praful de copt si bicarbonatul (cernute). Se coace la foc potrivit cca. 45-50 de minute.
Pudrat cu zahar praf si-un pic de scortisoara, aduce foarte bine a turta dulce!

| KiiiiiiduuuxD a răspuns (pentru anonim_4396):

A spus ceva usor. laughing

| andrei182 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am crezut ca in avatar ai o... pisica tarcata laughing

| andrei182 a răspuns (pentru KiiiiiiduuuxD):

E usor ma, dar e mult de lucru laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru KiiiiiiduuuxD):

Buna!
Sigur ca ceva usor, am inteles asta draga mea, e greu sa faci un chec? Inafara de clatite, pe lumea asta lui Dumnezeu, nu mai exista altceva, numai clatite, gogosi?
Pa, pa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrei182):

Buna,Andrei!
Este un inger, nu-i nici o pisica.
Imi plac ingerii, atata tot.
Te pup!

| anonim_4396 a răspuns (pentru andrei182):

Wow, e superba tare a doua imagine.
Iti multumesc frumos de sugestii.
Am sa-mi pun a doua imagine la avatar, cat de curand.
Te pup.

| andrei182 a răspuns:

Iei niste piscoturi de-a gata si le tavalesti prin ciocolata inmuiata pe foc.E deliciul meu.

| Fluture98 a răspuns:

Poti face clatite

Ingrediente:
Ingrediente pentru 8-10 clatite :

-100 g faina
-300 ml lapte
-1-2 oua
-1 lingura rom (15 ml)
-1 lingura ulei (15 ml)
-1/2 lingurita sare
-Coaja rasa de lamaie (facultativ

| KiiiiiiduuuxD a răspuns:

Poti sa faci bilute de raffaelo, eu le ador.

Ai nevoie de :

- 150g zahar pudra cu vanilie
- 200g lapte praf
- 200g nuca de cocos
- o tabla de unt
- 2 foi de napolitane cu vanilie (nu e obligatoriu)
- 100g alune/migdale intregi

Si le prepari asa:

Se mixeaza untul impreuna cu zaharul pudra pana se obtine o spuma, se adauga laptele praf, nuca de cocos si cele 2 foi de napolitane maruntite foarte bine.
In ceea ce priveste foile de napolitane, eu cumpar foile pentru vafe de la Vel Pitar. Obtinem astfel o pasta pe care o tinem 30 de min la frigider.
Din pasta luam cate putin, punem o aluna/migdala in mijloc si facem bilute pe care le dam prin nuca de cocos.
Veti vedea astfel ca puteti pacali pe oricine ca mananca din renumitele Rafaello ambalate.
Pofta buna!

fundita? :*