| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare, și vă rog să mă ajutați cu o soluție dacă știți : E o problemă cu internetul, îmi apare acel mesaj după ce se diagnostichează problemele "The DNS server isn't responding"
Dc apare acel mesaj? Cum repar situația?

Răspuns Câştigător
| GeneralR15 a răspuns:

1. Oprestimodem/router, stingi PC-ul, aprinzi modem/router, aprinzi pc, conectezi la internet.
2.Dezactivezi proxy la setari Google, la avansat.
3.Astepti cateva ore.
4.Suni la furnizorul de internet pentru a te ajuta. AU ei o procedura ce implica niste setari putintel mai complicate.

3 răspunsuri:
| BaiatuCuTastatura a răspuns:

Serverul dns este serverul care transforma dns-ul unui site (ex google.ro) intr-o adresa IP (8.8.8.8).Daca nu ai conexiune la acest server, nu poti sa intri pe un site, decat daca ii pui adresa in loc de dns in browser.

Aceasta problema poate sa fie ori din cauza ta, ori de la ISP-ul tau.

Daca nu ai DHCP pe router, atunci setarile tale pentru dns ar putea fi gresite.

Daca este de la ISP-ul tau(RCS RDS, UPC, etc) atunci poti sa ii suni sa iti rezolve problema/

| Ale2k1715 a răspuns:

Daca nu iti merge netu s-ar putea sa ai o problema cu routerul sau poate sa taiat un fir de la cablu