| MiraMiraMira987654321 a întrebat:

Buna dimineata.
Un virus, keylogger, trojan sau ce mai poate fi, facut acasa, a carui amprenta nu se regaseste in programele anti virus, anti... etc,
cum poate fi depistat?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Daca nu îl găsește antivirusul cum crezi că ai putea sa-l depistezi? Când zic antivirus nu mă gândesc la avast free sau Windows defender. Ceva serios, BitDefender Gravity zone, Sophos, Malwarebytes etc. Oricum nu un antivirus gratuit.

Poate doar un sys admin super priceput care știe unde sa se uite și are indicii cu privire la ce efecte ar putea avea malware -ul respectiv.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De exemplu deschiderea (nautorizată) a unui port de comunicare pentru a trimite datele undeva aiurea, e un indiciu clar

| doctorandus a răspuns (pentru sierra1):

Hmmm... dezactivezi UPnP si practic nu mai exista pe firewall (router) porturi deschise pentru toata lumea. Si banuiesc ca autorii de malware s-au prins deja de asta.

| doctorandus a răspuns:

Raspunsul e ca programele antivirus trimit acasa programele usor suspecte. Si compania de antivirus le prelucreaza automat, iar unele sunt puse deoparte pentru studiu manual.