| Patricia201961 a întrebat:

Buna! Știe cineva cum se poate accesa site-ul DarkWeb? Si pentru ce anume este si ce se afla pe el?

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Site? Au si un site cu denumirea asta?

Daca te referi la cum sa accesezi partea de Dark Web, acela nu este un site, este doar... internet, cam atat.
Iar pentru a putea trece de anumite "filtre" poti incerca browser de genul Tor.
Si Firefox-ul avea la un timp o optiune din asta. Nu stiu daca inca o mai are.

| CIaudiu a răspuns:

Prin browserul TOR.
"Dark web-ul (Web-ul întunecat) este conținutul World Wide Web care există pe rețelele darknet, rețele care se suprapun peste Internetul public, dar care necesită software specific, anumite configurații sau o autorizație de acces. Dark web-ul nu este indexat de motoarele de căutare, cu toate că foarte des termenul "deep web" este folosit greșit pentru a face referire la Dark Web."
sursa: wikipedia

| sparklingqueen a răspuns:

Intra pe darkweb prin tor

| BumiWolfie15 a răspuns:

Ow,subiectul meu preferat!
Darkweb nu e un site și o mulțime de site-uri care se termină în "onion". Cum a zis utilizatorul de mai sus, folosește tor. Nu funcționează așa ușor ca Google, dacă nu introduci link-ul fix așa cum e el pe darkweb o să îți dea rezultate de pe clean web (tot ce îți dă când cauți pe Google)Linkuri "normale" sunt pe hidden wiki, pentru ceva mai brutal caută linkul torch. Pentru securitate datelor ia-ți un vpn(nu e gratis) L-am accesat, nu în profunzime încă. Este mai greu să găsești linkuri. Conține orori, printre care ped0filie,z00filie,droguri violență de toate felurile, vi0luri, spălare de bani,hacking,incest, crime, asasini,fetișuri ciudate ale oamenilor, asta ca parte mai "ascunsă ", link-uri cu așa ceva nu găsești oriunde (doamne, să nu mi se suspende contul pentru că folosesc cuvintele astea). Există și site-uri mai inofensive printre care Facebook anonim, nu îți trebuie cont pentru a sta pe el spre deosebire de cel normal. Darkwebul permite comunicarea țărilor cu o politică mai strictă în privința social-media (în unele țări sunt interzise anumite rețele de socializare ). Dacă crezi că ești pregătit dă-mi mesaj pe insta să îți trimit poze sau linkuri (am puține să ști) dacă nu ai o imaginație atât de bogată să îți închipui ce se află acolo.