| tonyc7 a întrebat:

Buna, TPU. Daca ai o adresa de mail formata dintr-un nickname (deci nu se vede numele tau in ea) si postezi din cand in cand comentarii in mediul virtual fiind obligat sa-ti treci acel mail ca nume de utilizator, cineva care ar vrea sa te identifice, sa afle exact cine esti, o poate face in aceste conditii?

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Compania la care ai făcut email-ul (yahoo, google) te poate identifica. La fel și administratorul oricărui site pe care intri, chiar și dacă ești în mod privat.
Dar cel mai sigur știe datele tale compania la care ai abonament la internet. Aceasta ți-a dat un ip; și orice ip are o adresă fizică exactă.
Toți aceștia sunt supuși legilor statului; și dacă autoritățile le cer datele tale (inclusiv adresa unde locuiești) sunt obligate să o facă. Dar este interzis de lege ca datele tale să fie divulgate unor alte persoane.

După nickname-ul din email nu te poate identifica absolut nimeni, decât dacă nu te vei da singur de gol.
Sunt site-uri unde ți se cere ca să te înregistrezi cu nume, prenume și adresa de email.

Dar oricum ar fi, scrie orice dorești tu, în așa fel încât să nu atentezi la viața și sănătatea oamenilor. Acest spirit trebuie să îl avem și în mediul real, și în cel virtual, online.
Dar să știi că există oameni care ar ocărâ și pe Dumnezeu dacă El ar posta comentarii, și nu doar pe diavolul.

| tonyc7 explică (pentru anonimg):

Cum adica ma poate identifica si administratorul oricarui site pe care intru? Poate vrei sa spui ca imi poate afla ip-ul. Ip-ul si nimic mai mult.

| anonimg a răspuns (pentru tonyc7):

Da, administratorul unui site îți poate afla doar ip-ul, și nimic mai mult. Dar compania de la care ai abonament nu are voie să divulge datele tale niciunui administrator de site, ci numai autorităților.

| tonyc7 explică (pentru anonimg):

Si care crezi ca ar fi motivele pentru care autoritatile ar deveni interesate sa te identifice pe baza ip-ului? Inafara de amenintarile cu bomba sau alte acte de terorism, amenintari asupra vietii unei persoane, droguri, etc.
Daca, de exemplu, in acele comentarii o data sau in mod repetat doar fac misto de o persoana anume, spunandu-i clar numele si prenumele in comentarii, sau anumite chestii prin care acea persoana se simte jignita/deranjata, risc sa ma trezesc cu vreo plangere penala (chiar daca sunt unele site-uri, cum e si cel mai popular Facebook-ul, care permit jignirile si cam orice exprimare, sau altele al caror administrator ocupa si functia de moderator de comentarii, deci iti mai corecteaza el putin comentariul inainte de a-l publica in forma in care doreste)?

| anonimg a răspuns (pentru tonyc7):

Persoana jignita poate face plangere impotriva ta; te poti trezi cu citatie de la judecatorie. Mai departe doar un avocat iti poate explica legea.
Este adevarat ca unele site-uri iti "corecteza" limbajul, iar altele nu ti-l permit. Altele pot spune ca nu sunt raspunzatoare pentru comentariile postate. Chiar si aici pe TPU foarte multe comentarii mi-au fost refuzate. Si cred ca nu este utilizator TPU sa nu aiba mesaje refuzate sau sterse de admin.

"O data sau in mod repetat doar fac misto de o persoana anume, spunandu-i clar numele si prenumele in comentarii".
Trebuie sa ai si dovezi in privinta identitatii. Daca nu ai, asta inseamna o dauna, un atac, un prejudiciu. De asemenea este interzisa denigrarea sau batjocura unei persoane. Daca acest lucru il vedem des (chiar si la tv) asta nu inseamna ca legea nu este incalcata.
Da, te poti trezi cu plangere penala; chiar si dintr-o banalitate.