| VasileMoldova a întrebat:

Mai demult cineva necunoscut imi intrase in contul de Facebook gmail etc. Acum am schimbat parola la tot. Nu eram sigur si nici acum nu sunt sigur daca mai poate intra. Dar intr-o zi imi aparuse brusc,, cineva necunoscut vrea sa intre... Am apasat nu si mi-a mai aparut de 2-3 ori la fel am apasat nu si dupa nu a mai aparut. Am activat si pe Facebook optiunea arata conectarile necunoscute practic imi trimite un mesaj daca cineva necunoscut s-a conectat. Intrebare mai are posibilitatea sa intre pe cont? Si cum pot sa stiu daca intra cineva strain? Multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| Ineys a răspuns:

De ce nu iti activezi securitatea in 2 pasi sau cum se numeste pe Facebook.

Daca incerci sa te conectezi de pe un dispozitiv nou, primesti pe telefon un mesaj cu un cod si trebuie introdus altfel nu te lasa sa te conectezi.

Asa poti fi sigur ca nu mai intra nimeni pe el.

Tot la setari pe Facebook, la securitate si confidentialitate parca, poti vedea toate dispozitivele de pe care esti logat in momentul de fata. Daca ti se pare vreunu suspect delogheaza-te de pe el sau de pe toate.

6 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Daca ai smartphone activeaza autentificarea cu 2 pasi
e o aplicatie care functioneaza exact identic cu tokenul de la banca, adica iti da un cod generat, care se schimba odata pe minut
si nu iti mai intra nimeni!

| crstifornea8 a răspuns:

Da, autentificarea in 2 pasi e mai sigură.
Dacă vrei ceva si mai si atunci îti recomand Bit defender. Esti in siguranță pe toate planurile si e numai 3, 2 Roni/lună - o nimic toată!

| VasileMoldova explică:

Cum o activez? La securitate?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ar trebui să ai grijă.
Renunță la aplicatiile din Magazin Play, care iti promit acces la diferite actiuni pe Facebook/ Instagram (pentru a avea mii de urmaritori, mii de like-uri, ori să vezi cine te-a scos din lista de prieteni, cine ti-a dat unfollow etc), aplicatii unde ti se cere sa te loghezi cu email si parola contului.
Greșeala e că le dai cu mâna ta, absolut toate datele!winking

| VasileMoldova explică (pentru floresdemayo):

Stiu persoana ce a intrat. Doar voiam sa ma asigur ca nu mai intra. P. S nu cred in astfel de aplicatii pentru ca nu ma intereseaza urmaritorii sau likeuri-le

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Ne pare rău că ai întâmpinat această situație neplăcută! Sfatul nostru este să ții cont de aceste recomandări atunci când îți setezi o parolă - https://oradenet.salvaticopiii.ro/......eni-contul

În plus, îți recomandăm să îți securizezi conturile (adresa de email, conturile pe rețele sociale) setându-ți o întrebare de siguranță, un email alternativ sau numărul de telefon. Astfel, le vei putea recupera în cazul în care acestea au fost compromise.