| Rexofere a întrebat:

Cat este timpul 11 AM GMT+02:00 in Romania?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

11 AM GMT+02:00 in Romania inseamna 11 AM.

GMT + 2 e ora romaniei

| Simpatic a răspuns:

GMT +02:00 este specific Romaniei, Greciei etc

GMT=Greenwich (engleză Greenwich Mean Time)

Ora exactă a României este UTC+2, un fus orar aflat cu doua ore înainte UTC (timpul coordonat universal)

UTC a inlocuit GMT, care este folosit in prezent de câteva țări din Africa și Europa de Vest, inclusiv Marea Britanie în timpul iernii și tot anul în Islanda.

11:00 AM inseamna 11 ziua, 11 PM reprezinta 11 seara si este echivalentul orei 23:00!

AM și PM se folosesc atunci când ceasul are formatul de 12 ore deoarece fiecare oră se repetă pe parcursul celor 24 de ore în zi. În cazul formatului de 24 de ore este clar că 12:00 înseamnă prânzul și că 00:00 este mijlocul nopții, dar în cazul formatului de 12 ore vom avea 12:00 în ambele cazuri, singura diferență fiind AM/PM.

Introducand in ecuatie ce ai intrebat si puse cap la cap rezulta urmatoarele:

11 AM GMT +02:00 indica de fapt >> fusul orar specific romaniei la ora 11:00 (ziua)

| Rexofere explică (pentru Simpatic):

Tot nu inteleg cat inseamna de fapt timpul pe care l-am scris

| Simpatic a răspuns (pentru Rexofere):

11 AM = ora 11:00 ziua

GMT+02:00 indica fusul orar, printre altele si in Romania

Deci 11 AM GMT+02:00, indica ora 11:00 in ROMANIA, ora care va coincide cu orice alta tara care are GMT + 02:00 adica > Romania, Grecia, Bulgaria, Israel, Cipru etc

GMT +02:00 inseamna ca in Romania timpul este cu 2 (două) ore mai avansat decât timpul de la meridianul zero (GMT) -punctul de referinta! La fel la toate tarile care au UTC /GMT +2, ora va fi aceeasi!

| Rexofere explică (pentru Simpatic):

Ok, cred ca am inteles

| relian a răspuns:

Cred ca GMT+2 arata diferenta de ora fata de 0, în cazul asta RO are +2 fără de Anglia pe unde trece Meridian 0. Sintem în fata Angliei cu 2 ore, asta arata +2 ala. Fata de Italia de exemplu suntem +1.

AM arata cea spus simpatic pe aici, formatul ceasului cu doar 12 ore, sa știi ce timp este, se pune AM care înseamnă Anti Meridian, adică înainte de prinz, sau înainte de miezul zilei.Este un cuvint din latina, care asta înseamnă.

PM înseamnă Post Meridian, adică după miezul zilei.
11 AM este ora 11 dimineata. Ro folosește formatul cu 24 de ore, asta cum sa spun, academic, pentru ca oamenii folosesc de fapt formatul de 12 ore popular. Majoritatea oamenilor așa se exprima, 8 seara, putini zic 20, doar ca romanii nu spun AM, ori PM zic seara sau dimineața.