| anonim_4396 a întrebat:

Ce faci daca vecinul de peste gard stie tot ce misca pe calculatorul tau? Stie tot ce faci in casa? Cum ar putea face asta? Si tocmai mi-am schimbat pinul si era coada mare si tigani in spate si cred ca mi l-au aflat dar nu am posibilitatea sa ajung din nou sa mi-l schimb, pentru ca l-am schimbat de 4 ori pin-ul si am pus si ghiozdanul si nu stiu sigur daca mi s-a parut mie sau chiar l-a zis dupa ce am plecat de la bancomat pentru ca ei vorbesc cu buzele foarte apropiate.

12 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Sesizez un pic de paranoia.
E improbabil ca vecinul de peste gard să fie creatorul lui Mandrake, ca să aibă control total pe dispozitivele tale.
Ar putea face astea în nenumărate moduri, atât de multe, încât nu are rost să le enumerăm. Posibilitatea ca acest fapt să se întâmple e aproape de zero, totuși ținând cont că este nevoie de instrumente scumpe și cunoștințe avansate pentru ca asta să fie posibil. În plus, ar fi probabil nevoie și de acces fizic la rețeaua sau dispozitivele tale.
Cât despre PIN, făra cardul tău, nu au ce face cu PIN-ul
Dacă ești atât de speriată, mergi și schimbă iar PIN-ul, de data asta fără să știe nimeni.
E a doua întrebare pe care o pui legat de asta și ești tot mai paranoică. Calmează-te, nu e chiar ca în filme.
Uite un film realist: Mr Robot
https://m.imdb.com/title/tt4158110/

Posibilitățile sunt nelimitate dar dificultățile sunt și ele la fel. Puțini sunt cei care pot face așa ceva.

| Reghqen a răspuns:

Lucrurile astea trebuie să le faci cu capul ma, nu cu sute de oameni în spatele tău, e normal să îl afle țiganii dacă erau în spatele tău.
Data viitoare uită-te bine la cum îl schimbi, să nu se uite nimeni în timp ce faci chestia asta, uită-te și uită-te mereu în spatele tău.
Fii și tu mai șmecher nu lasă să te ardă țiganii, spus asta în unele magazine poate trebuie să întroduci doar pin-ul, iar cunoscând pin-ul tău este posibilitatea să-ti ia banii de pe card sau să folosească banii aceia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti face astfel: chemi pe nenea de la net, domne cred ca mi-au fost hackuite astea. Ti le reinstaleaza si securizeaza, costul depinde. Daca ai desktop, pune niste camere prin casa, si fa in asa fel incat toate inregistrarile sa se duca in cloud (ii pui pe tipii aia sa securizeze lucrurile). Telefonul il dai la resetat apoi securizat, si-l deblochezi doar cu amprenta. Ai grija unde-l ascunzi. De asemenea, iti recomand sa-ti instalezi un spyware bun cu cloud pe propriul tau telefon, cu acces la camera (va consuma ceva baterie) incat va face poze tuturor care-l folosesc. Astfel, vei afla cine l-a folosit fara acordul tau, bang reclamatie, intra in belele mari. De asemenea la fel cu web-urile. Da, e o paranoia cauzata de stres, te simti in pericol si bam ai paranoie sa-ti creezi un loc sigur, nu e o problema cu tine, ignora-i pe restul in caz ca vor zice ca-i gresit cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Reghqen):

Da chiar, nu e acum in orice magazin cu contact less? Gen aparatura accepta contact less si pin.

| Reghqen a răspuns (pentru anonim_4396):

Parcă da

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Reghqen):

Nu stiu cum sa fac asta. Stau la prietenul meu. Acasa nu mai am voie pentru ca am vecini tigani care ma ameninta ca ma prind si ma duc la produs. Eu sunt studenta. Vreau sa am un viitor. Prietenul ma duce doar cand vrea. Nu cand vreau eu. La camin imi pierd locul si am deja o restanta din cauza unei profesoare careia nu ii placea rujul meu,ceea ce e absurd, dupa nu i-a placut parul meu. Si-a batut joc de mine pe fata tot semestrul de fata cu toata lumea si nu am putut deschide gura, ca era in varsta si iese la pensie. Si alta a zis ca are prieteni judecatori daca o dau in judecata. Si tiganilor nu aveam ce sa le fac, decat le-am zis sa se dea mai in spate si au inceput sa rada. Initial cand ma indreptam spre banca imi cereau aia mici bani, dupa cand am plecat de la bancomat mi-au cerut din nou si dupa cand eram in parcarea de langa sa ma urc in masina altii mai mari, tot tigani imi ziceau ca ia sa vad cine ma baga in masina sa ma fure. Nu mai suport situatia. Si mai era sa ma bage unu de la drumuri si poduri intr-o duba cand eu eram in statia de autobuz in februarie. Dar am fugit si am sunat la politie si ala nici buletinul nu il avea si radea dupa cu politja de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu la ce facultate esti, dar vezi ca nu e problema sa ai restanta. Cred. Adica eu sunt la facultate de top si cu nr. de credite treci anul cu pana la 3 restante (indiferent cat valoreaza, ca na, cea mai mare 3 pc, si poti avea lipsa 9) sau 4 restante (daca e fiecare materie de 2pc). Poti cere in toamna sa te reevalueze si fa ce zice profa doar ca sa treci, fi tu in rest. Romania e post-comunista si e anti originalitate... Si eu ca baiat mi-ar sta bine in costum dar mediul in care stau cere blugi rupti si alte jeguri de-astea... Fac ca ei cand sunt in preajma, ca mine cand ma asigur ca nu ma vede nimeni. Mai ales cu muschii de pe maini se vede fain rau camasa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci nu am zis ca sunt vreo tatuata, sau drogata sau alte chestii, dar dansa are problema si cu o culoare daca nu ii place si nu e prima care spune ca nu ii place culoarea de la oja mea. O sa ma fac curcubeu pana la urma.

| Reghqen a răspuns (pentru anonim_4396):

Țiganiilor le place să fie temuți, iar dacă le arăți ca îți este frică de ei nu te vor lăsa niciodată în pace. Ascultă-mă pe mine du-te acasă la tine când vrei fiindcă ei nu o să îți facă nimic dacă le demonstrezi ca nu îți este frică de ei, nu te trimit la niciun produs stai liniștită, glumeau, o spuneau așa să te temi de ei. Dar în cazul în care vor să-ți facă ceva țipă, cere ajutor, dacă reușești sună la poliție, dacă nu te-au precedat vecinii auzându-te țipănd, sau poate întervine prietenul tău dacă are ce are între picioare laughing, dacă te duce când vrea el acasă ma face să gândesc ca ii este mai multă frică decât tine de țiganii aceia laughing
Nu aveți și voi ceva prieteni tovarași, făcuți să ii sperie în cazul în care vor să îți facă ceva sau în cazul în care au încercat? Dacă ii sperii o să stea în banca lor și te vor lăsa în pace.
Totuși nu vreau să te sfătuiesc greșit, fa ceea ce simți tu ca e mai bine să faci.
Despre profesoare trebuia să faci raport la dirigintul școlii despre comportamentul profesoarelor împotriva ta și el rezolva această problemă.
Cu țiganii în general trebuie să fii sigură pe tine și să nu te temi de ei, fii mereu cu prietenul tău iar dacă este bărbat adevărat să sperie țiganii aia, eu dacă aș fi fost în locul lui te protejam, nu lăsam ca cineva să te sperie sau ce știu eu, nu există așa ceva!
Ultimele rânduri cred și eu ca au râs amândoi, care țigan umblă cu acte după el? rolling on the floor))

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Reghqen):

Prietenul meu a stat in masina, ca niciodata. Si a pus masina departe printre alte masini. Inainte o punea mai aproapr, la vedere.

| Reghqen a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa și?
Dacă era un bărbat adevărat stătea lângă tine mereu, indiferent de situație și de periculositate, nu stătea în mașina în timp ce la prietena ei ii este frică să iasă din casă singură. Cu toate astea ești mărișoara, nu crezi? Trebuie să ai mai multă încredere în tine, să scapi de frici, să fii mai dură așa devii o FEMEIE în toate efectele happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ar fi ceva sa iei culori de-alea de reflecta lumina si se vad fain noaptea laughing A zis "inimadeleu" ceva foarte important de mi-au zis si mie ceilalti, de-asta fac muschi si urmeaza sa bat cam... 84 tigani si 183 romani curand. Estimez ca-s mai puternic decat ei tinand cont ca nu se prea antrenau, iar inca de cand am luat cafteala ultima oara a fost o provocare pentru majoritatea sa ma si tina sa isi si apere boasele. (eu dar doar la vitale cand vad ca-s multi deodata pe mine rolling on the floor )