| Cezaramaria23 a întrebat:

Am cumparat o casa amplasata front stradal, curtea in spate intergral. Doresc sa o renovez si constat ca prin balconul deschis pe care dorec sa il inchid trece cablul de alimentare curent al vecinului din spate. Nu pot executa constructia. Este legala acea bransare prin imobil la propriu? Mai mult de atat pe gardul limitare cu vecinul din dreapta trece fix pe gard teava de gaz tot a vecinului din spatele curtii. E legal asa ceva? Teava merge fix pe gard aprox 50m liniari. Cum as putea rezolva aceste 2 probleme?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa verifici atent casa si sa n-o cumperi ori sa-i platesti un pret mai mic.
Probabil ca vanzatorul a acceptat aceasta servitute si tu ai cumparat-o cu servitutea. Vezi daca este asa sau nu si in functie de asta va trebui sa actionezi, pentru desfiintarea servitutii (daca exista) ori ca vecinul sa fie obligat la mutarea cablului, fie prin intelegere cu vecinul sau prin instanta de judecata (judecatorie) daca nu te intelegi cu vecinul.
Cu teava de gaz nu poti face nimic, banuiesc ca este pe partea vecinului.

| Cezaramaria23 explică (pentru Ioandelasal):

Teava de gaz alimenteaza vecinul din spatele curtii, el avand acces de pe o alta strada paralela cu a noastra. Nu este vorba de vecinul de langa noi, ci cel de pe latura mica in spate. Fostul proprietar ( mostenitor) nu are habar de vreo intelegere cu defuncta ( mama sa).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru curent electric ceri la fir, ma fiurnizoare de electricitate să modifice branșarea. Probabil îți vor cere să suporți d-ta cheltuielile.
Cu 50 m de conductă de gaz pe gard, nu prea ai șanse de modificare, mai ales că nu îți tulbură dreptul de propietate pe terenul tău.

| carevaescu a răspuns:

Ai cumva un drum de servitute prin care vecinul isi acceseaza proprietatea?

| Aurora99 a răspuns:

Dacă sunteți din București/Ilfov, sunați la nr. de tel 0730 111 131 sau trimiteți un email la adresa de email din linkul de mai jos. Băieții lucrează în regim urgent, la orice oră și în orice zonă, sunt serioși și au prețuri foarte avantajoase. Luați legătura cu Cristian și vă va ajuta el și cu țeava, și cu orice tine de renovări. De la A la Z.

https://instalatori-nonstop.ro/contact/

| dipankar07990 a răspuns:

Bună ziua, întrebați aceeași sarcină pe helperqna.com și echipa noastră de experți sau alți membri vă va răspunde în câteva minute, complet gratuit și fără publicitate.