| Cavani1999 a întrebat:

Dacă intru pe darkweb cu vpn sunt șanse să mă identifice poliția?

11 răspunsuri:
| MeisterSchnitzel a răspuns:

Aoleu! Da' ce vrei să faci acolo? laughing
Să știi că intratul pe darkweb în sine nu e ilegal, e ilegal doar dacă cumperi/vinzi arme, droguri, sclavi sau ce dubioșenii mai sunt pe-acolo.

| Simpatic a răspuns:

Poti sa intri si asa fara vpn ca nu iti face nimeni nimic, cum a zis si Brasov atata timp cat nu faci activitati ilegale.

| Cavani1999 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Eu nu vreau doar sa intru, vreau să cumpăr ceva de acolo, dacă îmi cumpăr un vpn sunt in siguranță sau mă trezesc cu politia la ușă?

| Cavani1999 explică (pentru Simpatic):

Eu nu vreau doar sa intru, vreau sa cumpăr ceva de acolo

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Cavani1999):

Depinde de VPN. Sunt unele foarte bune iar altele sunt așa de proaste că te prind ăia în doi timpi și trei mișcări. Evită VPN-urile gratis, de obicei alea sunt proaste.
Nu este bine să cumperi nimic de pe darkweb, căci sunt șanse ca poliția să prindă traficantul, urmând să-i aresteze pe toți clienții lui. De asemenea, darkweb-ul e plin de țepe. Poți să dai sute de mii de dolari și să nu te alegi cu nimic. Nu e recomandat să cumperi nimic de pe darkweb, renunță la idee!

| Simpatic a răspuns (pentru Cavani1999):

Deja ti-a raspuns userul de mai sus, dark web nu e sigur pentru cumparaturi pentru ca :
1. cumperi ceva ilegal si atrage responsabilitatea ta;
2. cumperi ceva si iei teapa garantat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Browserele de darkweb au VPN preinstalat, sa intrii nu e infractiune dar deindata ce cumperi ceva u trebuie sa dai informatii personale cont de unde platesti, locatia livrarii etc. se pot afla usor datele astea

| isemilia a răspuns:

Poti intra pe darkweb fara probleme, nu e nimic ilegal in asta, politia va fi interesata de tine doar cand vinzi / cumperi anumite lucruri, intri pe anumite link-uri (unele puse intentionat de politie). Si cea din Romania nici atunci probabil. Cata vreme nu faci nimic interzis de lege poti intra si fara VPN fara nicio grija.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru isemilia):

Totuși, e recomandat să intri cu VPN. Dacă nu ai probleme cu Poliția, sigur ai cu hackerii.

| GPA a răspuns:

N-are nicio treabă poliția cu darkweb-ul în contextul acesta, atâta timp cât nu vinzi sau cumperi absolut nimic din ceea ce înseamnă produse/consumabile ilegale, programe, servicii de hacking s-a.m.d.
Un VPN, pe lângă rețeaua criptată pe care o folosește browserul TOR, este un al doilea factor de securitate, ești mai greu de identificat, imposibil, având în vedere că ip-ul tău trece prin două filtre, odată prin VPN, odată prin rețeaua TOR, apoi în final conexiunea către server(site). Poliția nu stă la pândă pe darkweb laughing.
Niciodată să nu descarci de pe DarkWeb dacă nu ești asigurat de un antivirus sau de o mașină virtuală! Chiar și de curiozitate, mergi pe mașini virtuale când navighezi și descarci din locuri nesigure.

| Lukasssz a răspuns:

Nu