| jaja77 a întrebat:

Buna ziua, am gasit un lantisor de aur si l-am amanetat, sunt sanse sa intru in probleme cu politia? Sau e ok?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic e ilegal sa iti insusesti lucruri gasite, dar greu tare sa dovedeasca cineva asa ceva.

| Frank51 a răspuns:

Când găsești pe jos ceva de valoare dar nu îl poți returna deoarece nu ai această posibilitate, nu este infracțiune. În schimb dacă e un portofel sau un telefon, care practic "semnalizează" către proprietar, se produce o infracțiune.

Adică, degeaba returnezi lănțicul la poliție, că nici ei nu știu cui îi aparține, rămâne al tău. Cel ce găsește valoare pe jos, devine proprietarul.

| AdioTPU a răspuns:

Dacă doar l-ai găsit și nu l-ai furat atunci nu ai de ce sa ai probleme.

| rxbiesx a răspuns:

Poate trebuia se te gândești la asta dinainte, dar nu, nu s dovezi ca lănțișorul nu era al tău deci nu ti face probleme