| Mihai7874z a întrebat:

De ce mulți youtuberi faimoși au paznici la casa lor?

Salut! Fiul meu se tot uită la videoclipuri de la youtuberi precum Mitzuu, Gannicus96 și el a văzut că acei youtuberi au un semn care zice "Obiectiv Protejat de către BGS". De ce au paznici?

Mulțumesc mult,
Mihai

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ca sa nu intre lumea peste ei in casa si sa-i talhareasca sau atunci cand sunt plecati sa nu le fure din case!
Acolo unde sunt bani munciti sau mai putin munciti vor exista intotdeauna si infractori care vor vrea sa isi incerce norocul!
Cand esti persoana cunoscuta ai in plus o serie de dusmani, si nu doar infractori, ci concurenta sau unii care te detesta din cine stie ce multitudine de motive obiective sau subiective!

| Mihai7874z explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc foarte mult!

| Simpatic a răspuns (pentru Mihai7874z):

Am vecini care nu au mari averi si au montate astfel de sisteme de la societatile de paza, in opinia mea doar daca esti cineva cunoscut sau ai foarte multi bani cash in casa merita, dar na fiecare cu gandirea sa!
Oamenii bogati inteligenti altii decat rromii care fura curent si fac evaziune grasa, nu tin bani cash in casa de ordinul sutelor de mii de euro, nu este intelept happy

| Mihai7874z explică (pentru Simpatic):

Ce tip de sisteme de pază sunt instalate în casele youtuberilor?

| Simpatic a răspuns (pentru Mihai7874z):

Asta nu am de unde sa stiu, asa cum nu stiu firmele de paza ce pachete de securitate ofera in functie de pretul ales.

Banuiesc insa ca sunt sisteme de alarma cu sau fara camere de luat vederi, sisteme tip wireless legate la o centrala a firmei de paza, in caz de cod rosu, echipaje ale firmei de paza vor veni de indata la obiectivul protejat.
Sistemele sunt de tip cod acces adica pe baza unei parola intru in locuita/ obiectivul protejat.
Acum, eu pot sa imi pun de exemplu pentru acces in loc de un sistem bazat pe tastarea unui cod, un cititor de amprenta etc pot pune senzori de miscare si sau camere cu senzori de miscare.
Exista posibilitatea montarii chiar a unor senzori de temperatura, senzori care "vad" ceea ce unghiul camerei nu ar putea surprinde, asta mai ales in locatii unde sunt bani multi precum la banci!
Solutii sunt multe si depind de bugetul fiecaruia.

Aceste sisteme de alarma si securitate le intalnim peste tot de la supermarketuri la institutii bancare etc

| Mihai7874z explică (pentru Simpatic):

Știu. Dar de ce la multe farmacii e o chestie care face Beep Beep când deschide cineva ușa și intră?

| nevermind1234 a răspuns (pentru Mihai7874z):

Aceeau nu este o alarmă. Doar anunță personalul ca a intrat/ieșit cineva.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Au contract cu firma de pază BGS.
In caz de efractie, firma este alertată si apar cei de la BGS.
Nu inseamna ca are paznicii acolo.

| Dragobeta a răspuns:

"Obiectiv Protejat de către BGS" inseamna ca au camere de supraveghere de la BGS. Nu au paznici fizic. Dar daca se vede ceva pe camere sau alarma suna, in 3 minute BGS este acolo.
Multe case au camere de supraveghere, nu numai youtuberii. Dar ei au echipamente scumpe in casa, e normal sa si le protejeze.

| Xox0 a răspuns:

Ai aflat de cazul lui Adrian Kreiner?
Poate iti va raspunde la intrebari.