| Shaniquablackgirlro2005 a întrebat:

De ce unii oameni din TPU sunt rasisti? Adica discrimina negrii nu sunt bine la romana dar sunt om. Sunt 18 ani si om.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Negrii nu cred ca sunt discriminati pe TPU ci etnicii tigani, ai nostri cum s-ar zice
Insa daca vorbim la modul general mereu vor exista chestii rasiste intre albi si negri, daca si in SUA inca exista acest rasism, SUA care ofera de zeci de ani drepturi egale intre albi si negri, fie ca vb de medici negri, avocati, procurori nu exista nicio ingradire si mi se pare normal acest lucru, si totusi nu se inteleg unii cu altii! ce sa mai vorbim de noi proaspat iesitii din comunism si alte popoare asemenea!
Insa sa nu uitam ca tot in SUA, ce fel de oameni traiesc in ghetto? si ce fapte fac acestia? de aceea vorba lui Iisus ramane un dicton "sa arunce cu piatra cel fara de pacat"... daca o persoana de culoare tocmai te-a jefuit sau chiar ti-a ucis o ruda doar pentru simplul motiv ca trecea prin cartierul nepotrivit, atunci scuza-ma dar nu ai cum sa nu fii rasist!
Totusi in Ro neexistand acest fenomen infractional din partea persoanelor de culoare nici ura nu ar trebui sa existe, daca ea exista eu nu o pot explica!
Nu culoarea pielii ar trebui sa conteaze ci caracterul si comportamentul individului!
Ca sunt rahati care in momentul acesta vor rastalmaci vorbele mele si le vor da o interpretare cum cred ei de cuviinta aratand ca ce rasist am fost eu printre cele ce am scris, nu imi pasa aceia sunt niste limitati care nu inteleg nimic despre nimic!
Cheers

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca adevărul spus te face rasist fii in continuare rasist,daca adevărul te face misogin fii in continuare misogin,dar dacă generalizezi aiurea aia e prostie,sunt și țigani buni,am întâlnit câțiva ok luna asta,au fost și generoși cu mine,și un sirian mă invitat la masa,soția era de etnie romă,mie mereu femeile îmi lasă mai mult, generalizarea este o ura care îți intoxica sufletul, eu mă comport cu toți la fel, ei văd asta, am observat ceva rasism la ăștia în vârstă legat de cei din Vietnam dar uita că 10 milioane de români sunt în UE

| Dismally a răspuns:

Pentru ca rasismul este un lucru natural, toti oamenii sunt rasisti la un anumit nivel. Daca ai fi fost undeva prin Africa si ai fi fost alb, ai fi avut probleme similare. Asta este natura umana - sa se teama, sa nu aiba incredere in ceva ce este diferit, iar de la teama la ura e doar un pas.

| VoidEternal a răspuns:

Tu de ce ești troll?

| Shaniquablackgirlro2005 explică (pentru VoidEternal):

Pai Dudulica eu nu sunt un troll, eu sunt o Trolla, stii filmul cu Trolli? Eu sunt acea roze una. Care e faza mai?(cleaning my throat and mocking feeling frustrated but amused cuz I barely talk the language and we should accept our differences, someone mocking me I mock that someone)

| Shaniquablackgirlro2005 explică (pentru VoidEternal):

In fact I'm on my own way

| VoidEternal a răspuns (pentru Shaniquablackgirlro2005):

To be honest you're not making much sense in English as well, so...

You're telling us you're a black girl living in Romania that's somehow being discriminated against?

I mean given the "vast" amount of African Americans living over here in our sweet corner of east european hell, the AI generated photo and the most ironically generic "black" name, can you blame me for not believing you?

| darrio2007 a răspuns (pentru Shaniquablackgirlro2005):

Trecuși pe englezărie, bre? Cu limba cealaltă ce ai făcut?

| ReddY25 a răspuns:

Eu unul cred că și voi tot oameni sunteți, indiferent de culoarea pielii

| Theo94 a răspuns:

Sunt tot felul de oameni, depinde de educatie, de experiente, etc.
Intr-un grup mare de indivizi nu toti sunt la fel, nu toti se raporteaza la fel la anumite chestii.
Eu de exemplu nu discriminez pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa bagi in seama comentariile urate! Sunt unii mai tineri care intra si vor doar sa faca glume!

| KovacsB a răspuns:

Eu nu sunt rasist, doar ca nu-mi plac indienii, asiaticii, evreii, ziaristii si politicienii.

| Parakeets a răspuns:

Ok, nu știu ce nație ești, dar da, eu una nu înțeleg prea bine din ceea ce scrii aici.
Asta o spun sincer.
Însă evident că nici nu ai avea cum să scrii bine, din moment ce nu ești român sau măcar nu ai studiat limba noastră din copilărie.

Dar cât de urât rasa neagră. Vai de mine!
Am văzut eu în TM ce lume faină pe acolo, albii înjurând negrii. God!
Și oamenii ăia munceau o muncă cinstită și le livra mâncarea acasă albilor ăstora, care nu mai au niciun chef de muncă sau și dacă o mai fac, nu o mai fac ei pe bani puțini și mai ales o meserie așa de "înjositoare" în concluzia lor.
Fu*k them!
Nu ai nevoie de acești albi (mi-i și rușine să spun că sunt ai mei, din rasa și nația mea) nenorociți.

Rasism, din păcate există însă peste tot. happy
You cannot exterminate it. laughing)
Dar poți face ceva.
TO KILL THEM ALL WITH YOUR INDIFfERENCE. big grin

Good Luck! happy

P.S. sunt albă și fix acum aveam în fața mea, în tren, niște colorăței indieni happy ce păreau chiar țigănuși laughing) dar erau indieni, că se vedea după port și vorbă. laughing) Și deja îmi palpita inima în draci pentru că deja mă gândeam ce le-aș face. De plăcere, nu de dezgust. Tocmai pentru că eu sunt dintre acei albi cărora le plac toate cultele și națiile, mai puțin evident rasiștii și oamenii cu prejudecăți, nope. laughing)
Dar din păcate ei s-au evaporat, au coborât cred iar eu am rămas doar cu un org*sm pe cinste. laughing)

| Celdrept a răspuns:

Învață bre sa scrii corturare

| Shaniquablackgirlro2005 explică (pentru Celdrept):

And teach me romanian as well, what tha h means corturare?

| darrio2007 a răspuns (pentru Celdrept):

Uite cine vorbeste (scrie)!

| Celdrept a răspuns (pentru darrio2007):

Și tu ești corturar?laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Celdrept):

Grijă mare că o dai in rasism. Nu am nici o legatura cu asa ceva
Stiu ce inseamnă corturar.

| Celdrept a răspuns (pentru darrio2007):

Dansule glumeam, ai îmbătrânit nu mai ști de glume happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Celdrept):

Si eu.

| ALM2000RO a răspuns:

Cred că e vorba mai mult de lipsă de educație în cazul rasiștilor, plus lipsa de experiență în relațiile interumane cu negrii, astea duc la generalizări și stereotipuri, prejudecăți aiurea.