| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Cum de hackerii pot fura pozele unor vedete fara sa știe multe lucruri despre ei? Pozele din telefoanele noastre pot fi văzute de ei?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E suficient sa instalezi o singura aplicatie cu virusi/ malware si cineva sa aiba acces la dispozitivul tau

| doctorandus a răspuns:

Da, dacă nu ești as al informaticii hackerii îți pot vedea pozele, ba chiar filma la WC.

| JicaContra a răspuns:

Sunt mai multe solutii... de la infectarea telefonului pana la gauri negre in iCloud (asa au fost furate marea majoritate a pozelor private cu vedete si apoi au ajuns pe internet, Apple a avut o gaura serioasa in iCloud si a fost exploatata la greu)

in momentul asta, NU pozele din telefonul personal nu poate fi vazut de nici un hacker, in plus, cand e vorba de cineva care nu e vedeta, in general nu pozele se incearca sa se fure, ci datele de card sau ceva asemanator (de ex. parola de mail daca lucrezi la o firma mai rasarita care poate fi exploatata, etc.)

Bula
| Bula a răspuns:

Ai pus intrebarea: cum hotii stiu sa fure?
Continutul telefonului tau poate fi vazut de oricine are acces la linia ta de comunicare internet sau chiar si prin reteaua bluetooth. E suficient doar odata sa dai acceptare de acces pentru o aplicatie dedicata spionarii.

| darrio2007 a răspuns:

Daca sunt vedete, pozele lor sunt publice. Deci, in ce constă furatul pozelor?

| RAY a răspuns:

Diverse smeheri se folosesc
https://geekprank.com/hacker/