| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Mi-a accesat cineva contul google, pot afla cine este, dupa adresa IP?

22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Doar daca esti hacker sau ai cunostinte avansate. happy eu zic ca nu poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diplomă, auzi. Alt informatician care a luat diploma pe bani.

| hacktek a răspuns:

Baga adresa IP in campul de cautare aici:
https://browserleaks.com/
Iti va da locatia adresei IP.

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Si pe urma ii ia pe toti din oras si ii intreaba daca mai au IP ul ala? lool

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Nu stiu ce face dupa aia, dar locatia va fi exacta daca e un provider de internet fix.

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Locatia va fi un oras in cel mai bun caz. Si cam atat

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Nu mai vorbi fara sa stii

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Ba chiar stiu bine ce vorbesc. Doar iti traduc ce zice link ul pe care l ai dat tu. Nu e nicio problema, ma poti contrazice foarte foarte usor dand un simplu print screen de pe site ul pe care tu l ai dat. Foarte usor.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru hacktek):

Nu te mai contrazice, locatia e o chestie PUR informativa
de ex. la mine zice...
State/Region Galaţi
City Galati
Balalau din Galati, face copii cocosati
dar eu sunt in Resita, asta, PIATA Resita, Bucuresti

in plus fiind la gigi, stiu SIGUR, ca daca tai datele mobile si le reactivez o sa capat un cu totul alt IP, iar pe fiecare IP de la gigi mobil sunt zeci, chiar sute de clienti, deci informatia devine pur informativa, si atat

trebuie ca respectivul sa aiba abonament business cu IP fix si cu numele lui trecut pe respectivul IP ca sa aiba vreo valoare informatia

alta idee e ca geoIP e o TAMPENIE NENOROCITA care ar trebui interzisa de lege pentru ca se face discriminare in draci, de gen, eu in rrrrrominica "nu am voie" sa vad "The Martini Experiment" de Stephen Hawking... DE CE?!? ca niste JIGODII DECID ASTA?!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru hacktek):

Cred ca ar trebui sa mai înveți despre asta. Acel site nu ajuta cu nimic stabilirea locației, mai ales dacă avem de-a face cu un IP care se schimba la resetare PC, poate s-a conectat prin VPN și atunci altă problemă. Grea este viața când te bate tehnologia. Numai poliția, prin informațiile oferite de furnizorul de internet, poate ajunge la făptaș. Însă slabe sunt șansele ca un hacker care sparge parola de pe google să folosească adresa IP reală. După logica ta, atunci când te supără cineva online și căruia ii știi adresa IP, îl cauți pe acel site și mergi la ușa sa cerând explicații. laughing băiatule, te uiți cam mult la seriale CSI New York.

| hacktek a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca am invatat mai mult decat tine (in acest domeniu), ba am si o diploma care sa ateste acest lucru. Oricum irelevant aici.
Dar daca revenim asupra subiectului:
Daca se foloseste un VPN, ai adresa IP de pe care s-a accesat contul, si poti vedea ca acea adresa IP e de la un provider VPN. In acest caz, nu prea exista posibilitati la indemana oricui pentru a afla mai multe informatii.
Sa presupunem ca adresa IP nu este a vreunui VPN.
Daca dispozitivul caruia ii cautam locatia se conecteaza pe date mobile folosind un SIM, nu avem acces la locatie decat daca avem acces la baza de date a operatorului de date mobile.
In cazul in care dispozitivul folosit de cel pe care il cautam este unul conectat la retea fixa (WiFi sau cablat), putem afla mai multe detalii.
La modul grosier, incercati acest link:
https://www.home.neustar/resources/tools/ip-geolocation-lookup-tool
Daca se doresc informatii detaliate, acestea trebuiesc platite pe un site de acest gen:
http://www.ipgp.net/
Totusi, acest lucru nu raspunde intrebarii puse initial. Nu poti afla CINE a accesat, ci doar DE UNDE s-a accesat. In cazul unei scari de bloc, spre exemplu, intr-adevar locatia nu te ajuta, dar poti strange "cercul de suspecti".
P.S.: Saltul de IP nu se mai face decat la abonamente (sau prepay) de date mobile.

| hacktek a răspuns (pentru Zuzu1991):

De acord cu tine ca GeoIP e o tampenie, dar ia si incearca acest link:
https://www.home.neustar/resources/tools/ip-geolocation-lookup-tool

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

In continuare astept de la tine un printscreen cu o locatie exact mai mult decat un oras din tool urile alea pe care e tot dai acolo.
De ce nu vrei sa dai informatia asta?
De ce?
Ar fi atat de simplu sa nu mai bati campii si sa vii cu dovada. Hai ca poti mai ales ca te cheama "hacktek"

Si sa stii ca am mai dat peste din astia ca tine care se credeau foarte foarte foarte pricepuri si cand nu au putu vezi cu dovezi au dat ignore. Sper sa nu faci si tu la fel si sa vii cu dovada.

| hacktek a răspuns (pentru suntserios):

Nu am cum sa iti dau locatia mea, tinere. Si nici adresa mea IP reala nu o voi posta aici... Nu bat campii, am vrut sa ajut. Nu am de dovedit nimanui nimic, credeti ce vreti atunci, si scuze ca am intervenit intre atati experti in domeniu.

| suntserios a răspuns (pentru hacktek):

Ti ai gasit scuza.
Stai linistit ca oricum nu ai locatia ta exacta.
Nu e bai.
Iti dau IP meu si iti dau voie sa imi faci publica si adresa.
Dar iti zic dinainte, stau in Bucuresti si mai multe de atat oricum nu ai ce sa faci public.

Ce zici, te bagi?

| doctorandus a răspuns (pentru hacktek):

L-am încercat cu IP-ul propriu. Eroare de circa 100 km.

| hacktek a răspuns (pentru doctorandus):

Dar Google o stie exact, nu? Ai locatia pornita la telefon? Stie Google unde esti? Stie Google la ce HotSpot/adresa IP te conectezi? Daca te-ai conectat pe internetul despre care vorbesti, cu telefonul mobil, locatia ta cu precizie de centimetri este stocata in Google Datas. Daca ai bani, iti pot obtine un abonament pe 30 zile unde sa ai acces la toate asocierile Locatie/IP.

| doctorandus a răspuns (pentru hacktek):

Dap, Google, Apple, Microsoft, Samsung, astia au locatiile reale in spatiu si timp. Asta e o afacere de milioane.

| doctorandus a răspuns (pentru hacktek):

Ah, mi-am analizat Location History. json si nici Google nu le are la centimetri. Are eroarea pe care o are GPS-ul si ma arata ca am fost prezent in locuri in care n-am intrat niciodata (de ex. intr-o inchisoare pe langa care am trecut cu bicicleta).

| hacktek a răspuns (pentru doctorandus):

Mai sunt erori, dar la varianta platita erorile sunt minime. Oricum marja de eroare (chiar daca e mica) a GPS-ului trebuie luata in calcul.

| doctorandus a răspuns (pentru hacktek):

GPS-ul are o eroare pe o rază de 10-20 metri. La bloc asta înseamnă multe apartamente.

| LittlePoppy a răspuns:

Adresa IP nu este fixa. Azi o are el, maine o ai tu, etc. Doar providerul tau poate sti cine a avut adresa in acel moment.