| Ssssmokin a întrebat:

Salut, am o problema. Am avut nevoie de un program si din greseala am avut incredere intr-un site "fake", acesta a instalat un troian. Am reusit sa il indepartez utilizand malwarebytes, insa dupa ceva timp, spre exemplu 1 saptamana, cand deschid chrome-ul imi deschide un homepage strain( care este cu siguranta virus). Cum sa scap de ei? Am facut scanare si cu malwarebytes si cu Microsoft security essentials. N-am chef sa reinstalez windowsul.

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Incearca sa elimini plug-in-urile care iti sunt straine. Daca aceasta varianta nu merge, iti recomandam sa reinstalezi browserul.

Pe viitor, este bine sa retii ca pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta free), este bine ca el sa fie updatat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

11 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Schimba homepage-ul din chrome. Nu mai ai nici un virus probabil, ci doar reziduriile si setari pe care le-o fi facut

| Ssssmokin explică (pentru LTAA):

Pai am tot dat reset la chrome la default settings, insa ~dupa o saptamana apare alta pagina.

| LTAA a răspuns (pentru Ssssmokin):

Ai ceva extensii ciudate in chrome si programe ciudate in pc?

Răspuns utilizator avertizat
| Doge23 a răspuns:

Ez pz, intri in control panel, sub programs gasesti ceva numit ''Uninstall a program'' dai click pe el, sterge de acolo cum se numeste homepage-ul ala kek

| Betty12345678 a răspuns:

Reinstalare windows.

| Ssssmokin explică (pentru LTAA):

Pai am winsnare care se pare ca este virus, insa l-am tot dezinstalat, dar tot degeaba. Dupa cateva zile se reinstaleaza. Acum am bagat windows 10 sa vad daca o sa mai am probleme cu chestia asta.

| Zamfira2sweet a răspuns:

Nu, e chestie in registry, oricat ai inceca din programe nu ai sa reusesti, ori reinstalezi windows-ul (in cazul asta iti recomand o sursa sigura, cea de aici: http://www.mocasoft.ro/......microsoft/ )

| Ssssmokin explică (pentru Zamfira2sweet):

Am instalat windows 10 cu licenta, momentan din cate vad nu mai am treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand utilizarea unui Antivirus Internet Security cu licenta reala, de la distribuitori de incredere, cum ar fi eMAG, Telekom etc.
Asta, daca vrei sa scapi de instalarea windows-ului.
Antivirusii gen,, free '', creaza brese de securitate in sistem, iar in aces fel, datele dvs confidentiale, sunt expuse celor rai intentionati.
De aici, apar mai multe neplaceri : conturile, e-mail-urile, parolele, pozele, etc, toate sunt ca o carte deschisa pentru rauvoitori.
Iti spun din proprie experienta

| Ssssmokin explică (pentru anonim_4396):

Pai tocmai de aceea ma bazez pe windows defender de la windows 10, din cate vad isi face treaba foarte bine. Am si antivirus cu licenta insa nu l-am instalat.