| NicolaFlorian3 a întrebat:

Salut, mi-a aparut o rata de 400 de lei de la eMAG 12 luni.
Pur si simplu a aparut rata si mi-a luat 30 de lei. Eu cum scap de rata? Si de unde provine rata daca eu n-am facut nicio tranzactie?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intai intreaba in casa cine ti-a folosit cardul la cumparaturi pe eMAG!
Daca nu ai facut nici o cumparatura de pe eMAG si nici vreun membru al familiei, contacteaza banca ta de urgenta si cere sa opreasca plata acelei rate si sa investigheze suma retrasa, ca nu ai rate si nu ai cumparat nimic de la eMAG.
Bineinteles cere sa blocheze acel card si sa emita unul nou cu serie diferita/

| sierra1 a răspuns:

și unde spuneai că a "apărut rata de 400 de lei"?

| mihai69 a răspuns:

Dacă tu nu ai comandat nimic (și ești absolut sigur de asta), atunci înseamnă că altcineva ți-a folosit datele și a făcut comanda pe banii tăi. Măcar fii fericit că a optat pentru rate...
Ia legătura cu eMag pentru detalii și eventual cu Poliția pentru rezolvarea situației.

| Holiday a răspuns (pentru mihai69):

"Măcar fii fericit că a optat pentru rate..."

A comandat asa ca sa aiba de platit suma mica, sa nu fie nevoie de confirmarea platii.

| mihai69 a răspuns (pentru Holiday):

Confirmare se cere pe suma totală, nu pe valoarea ratei.
Deci sigur i s-a cerut. Banditul a ales plata în rate pentru ca sumele retrase să fie relativ mici, în ideea că poate nu se prinde păgubitul.

| Holiday a răspuns (pentru mihai69):

Cum naiba sa se faca pe suma totala, daca el a platit 30 lei. De unde sa stie softul bancii ca el va urma sa mai plateasca si alte sume?!

| mihai69 a răspuns (pentru Holiday):

Pentru că banca primește de la eMag cerere de credit pentru 400, nu pe 30. Simplu.

| Holiday a răspuns (pentru mihai69):

Nu banca cumparatorului ofera creditul.

| mihai69 a răspuns (pentru Holiday):

Dar cine? Statul? Sfântul duh?
laughing
Chiar dacă există eventual un intermediar (cum e cazul la Walet, unde plata se face prin procesatorul PayU S.A.), tot banca beneficiarului aprobă. Și aprobă pe toată suma.

| Holiday a răspuns (pentru mihai69):

"...tot banca beneficiarului aprobă."

N-are nici-o treaba banca cu contractul de imprumut intre client si PayU. PayU in cazul asta nu e doar intermediar de plata, ci este si cel care acorda creditul, prin divizia de "online credit". Mi-e lene sa-ti postez un contract de genul asta pe net ca sa-l vezi. Daca vrei/poti sa pricepi, ok, daca nu, tine-o pe a ta. Repet, banca cumparatorului, sau oricare alta banca, nu au nicio treaba cu contractul respectiv, este un serviciu de creditare oferit direct de PayU Spółka Akcyjna in cazul lui Dante International (adica eMag, FashionDays, Tazz si FreshFull).

| mihai69 a răspuns (pentru Holiday):

Aha... Și PayU de unde ia banii? Nu cumva tot din cardul (respectiv contul meu bancar) pe care îl am înregistrat la eMag?

| Holiday a răspuns (pentru mihai69):

Si cand platesti o paine la magazin cu cardul tot de acolo ii ia. Dar ce legatura are cu discutia? E fix acelasi lucru. Doar ca acum nu platesti o paine, ci un serviciu oferit de PayU (creditul respectiv, in rate).

| mihai69 a răspuns (pentru Holiday):

În fine, disputa asta nu cred că duce nicăieri.
Mai ales că prin Walet se poate plăti fie în 4 rate, fie peste 30 de zile. Ceea ce e clar că nu e cazul aici, dacă rata e 30 pentru un credit de 400.

| mi25 a răspuns:

1. Daca ai cont la eMAG, verifica daca ai vreo comanda. Nu se poate face comanda numai daca ai cont, tocmai pentru a se preveni, iar daca s-au produs, pentru a descoperi fraudele.
2. Daca nu ai cont inseamna ca altcineva a facut comanda de pe contul lui de eMAG, folosind datele cardului tau. In acest caz urgent plangere la politie.

| goguPatent a răspuns (pentru cfrtobias):

Pe cine crezi ca ajuta in link in care noi nu o sa vedem nimic ca e din contul tau personal?

| cfrtobias a răspuns (pentru goguPatent):

Pai si eu am zis ca trebuie sa fie contul meu personal? sa isi vada istoricul cine o comandat in locul lui daca asa o fi

| blackann a răspuns:

Evident ca ai cumparat ceva. Sau cineva care are acces la contul tau. Wtf

| Adrian5575 a răspuns:

Intra in contul tau eMag la "comenzile mele" si iti apare acolo ce ai comandat.
Cand comanzi ceva, de obicei cei de la eMag iti trimit mail. Verifica daca ai vreun mail de la ei.
Daca nu gasesti nimic, suna direct la eMag si te lamuresc ei.

| Scorillo a răspuns:

400 de lei rata si ei iti iau 30? Ti-au facut reducere?
La vanzare in rate, banca plateste eMAG-lui, urmand sa-si recupereze banii de la tine. In urma reclamatiei, banca opreste platile pana se lamuresc lucrurile. Trebuie sa existe o factura.pe care este trecuta o adresa de livrare, un delegat. (n-ai primit ce va prin curier?) Undeva s-a livrat sau s-a ridicat coiectul cumparat. Daca nu e vina ta banii iti vor fi returnati. Vezi data, ora, cand s-a facut comanda adresa de livrare (daca s-a livrat la easybox ce telefon a fost trecut_ - tot ce te poate ajuta sa-ti dai seama ce s-a intamplat. In cazul in care ai gresit tu - returnezi, Dar poate comanda a fost facuta de un alt membru al familiei - daca avea acces la datele tale bancare.
Gindeste-te bine. Daca incepi demersurile nu le mai poti opri - si cine a fost rau intentionat sau a gresit a plati oalele sparte
.

| mi25 a răspuns (pentru Scorillo):

Nu este nici o reducere. I-a luat prima rata de 30 de lei.