| SufferBoy a întrebat:

Salut!
Pe 16 Mai 2023 eu am primit un mesaj text unde mi s-a spus asa "Va informam ca debitul de la Orange Romania S.A. a fost cesionat catre Kredyt lnkaso." si sa contactez un reprezentant la nu stiu ce nr, eu l am ignorat pentru ca eu nu am abonament la Orange, am doar numar pe cartela atata. Iar azi mi au dat mesaj ca sa platesc debitul restant in valoare de 1200 de lei. Chiar nu stiu ce sa fac pentru ca eu nu am abonament la Orange, n am contract n am factura n am nimic la ei, iar numarul meu de telefon e pe cartela si incarc odata pe luna cu 5E cu minute. Ce as putea face? O fi mesaj fake?

19 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Mesajul poate fi pentru persoana care a avut numarul inaintea ta, nu pentru tine.
Asta daca numarul tau are o vechime mai mica de 3 ani.
Daca ai numarul mai demult atunci ori e greseala ori e fake.

| SufferBoy explică (pentru Lioana):

Il am din septembrie 2021

| suntserios a răspuns (pentru SufferBoy):

Atunci înseamnă că se adresează altcuiva. Poți foarte ușor să suni și să lămurești situația cu ei.

| Lioana a răspuns (pentru SufferBoy):

Deci il ai de mai putin de 2 ani. Atunci clar numarul a fost al altcuiva inainte, acela nu si-a platit facturile iar acum a intrat in faza de executare. E o greseala de la firma de recuperare sa trimita mesaj pe numarul care a fost al persoanei in cauza. E evident ca numarul unui rau platnic a fost deconectat si nu-l mai are.
Ignora mesajul! Nu are legatura cu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Ignor si blochează

| DeMicUnCălător a răspuns:

Facturile reale vin prin poștă

| SufferBoy explică (pentru DeMicUnCălător):

Iar mesajul l am primit de pe un nr "1892" are rost sa ma duc la Orange sa intreb?

| Salontanul a răspuns (pentru SufferBoy):

Este o neintelegere cu acel SMS. Probabil inainte numarul a apartinut altcuiva si inca figureaza intr-o baza de date. Nu-i baga in seama. Ei au trimis mesajul pe un numar. Cand vor trimite citatia n-o sa-ti vina tie.

| SufferBoy explică (pentru Salontanul):

Are rost sa ma mai duc la Orange sa intreb? ca eu n am primit nimic pe mail si nici in posta

| Salontanul a răspuns (pentru SufferBoy):

Stai linistit! Daca n-ai avut abonament ei nu pot dovedi ca ai avut. Trebuie sa aduca factura, cartea de identitate si n-o pot face.

| Salontanul a răspuns (pentru SufferBoy):

O vorba de cand eram militar zicea asa: nu da din fund (era alt cuvant dar nu-l scriu aici) cand nu te "aia" nimeni! Stai calm. Ei il vor cauta pe cel ce a avut abonament pe acel numar. Daca te duci la ei, la Orange, nu rezolvi nimic. Ei au dat creditul unei firme de urmarire a creditelor si aia incearca sa rezolve cu un SMS ca sa nu mearga in justitie.

| SufferBoy explică (pentru Salontanul):

Si daca era ceva banuiesc ca imi dadeam cv prin posta pana acum nu?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru SufferBoy):

Nu-ți irosii timpul. un simplu ignor și block rezolvă toată problema.
Eu am blocat cel 1000 de numere similare

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru SufferBoy):

Nu-ți irosii timpul. un simplu ignor și block rezolvă toată problema.
Eu am blocat cel 1000 de numere de gen

| Salontanul a răspuns (pentru SufferBoy):

Da, da!

| AmandinaDragan a răspuns:

Kredyt Inkaso nu e autorizata - Kredyt Inkaso e un simplu SRL
Executarile silite pot fi anulate iar datoriile sterse. Avocati specializati te pot ajuta. Kredyt...

| ponturi a răspuns:

Da le un mail direct celor de la Orange, si zi-le ca pe numarul tau primesti mesaje care nu iti sunt adresate. sigur este o eroare din sistem...o fi avut cu siguranta altcineva numarul acum ceva vreme.