| Jimmy6789 a întrebat:

am o intrebare, vreau sa incep sa fac bani din YouTube, dar am o intrebare, cand trebuie sa dau eu bani? Adica dau eu bani sau eu doar primesc atunci cand primesc vizionari, etc? Si daca am prag de facturare 70 de euro ce inseamna? Multumesc, dau funda.

6 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Nu trebuie sa dai bani, dar ai posibilitatea sa promovezi canalul tau sau alte servicii prin intermediul Youtube - de aceea ai acel prag de facturare de 70 euro. Practic, daca tu ai plati bani pentru a promova un anumit continut de-al tau, cand se atinge pragul de 70 de euro, Youtube te factureaza.

Inainte de a incepe aceasta initiativa te incurajam sa te documentezi bine. Spre exemplu, Youtube plateste la mia de vizualizari intre 0.22 si 7 dolari in functie de tara din care sunt vizitatorii. Daca faci un mic calcul vei vedea ca este foarte greu sa faci o cariera din asta. Mai mult decat atat, trebuie sa iti asumi ca te vei expune public, fapt ce poate duce la anumite probleme (hartuire, furt de date personale etc.)

Mai multe despre cum sa folosesti Youtube gasesti pe https://creatoracademy.youtube.com/page/education

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din YouTube se fac putini bani in Romania.
Trebuie sa fii in varf ca sa poti trai doar din asta.Sa fii cel mai bun si ma indoiesc ca vei ajunge tu asa,

| Matei0123 a răspuns:

Pe Youtube faci bani din vizionari (de fapt, din cati oameni vad reclamele), tu nu trebuie decat sa faci videoclipuri interesante

| Jimmy6789 explică (pentru Matei0123):

Si ce e cu pragul de facturare de 70 euro? Daca depasesc imi ia bani, si cum adica sa depasesc? Ms, apropo.

| Jimmy6789 explică (pentru Matei0123):

Si daca am prag de facturare 70 euro ce inseamna? Nu trebuie sa depasesc, cati bani mi-ar lua daca as depasi... Ms, apropo

| Matei0123 a răspuns (pentru Jimmy6789):

Asta habar n-am ce inseamna. Poate gasesti in Help sau Settings detalii.