| MihaiNabul a întrebat:

dau Funda.
Acum ceva timp, am intrat pe un site unde puteai primi sms-uri [serviciu GRATUIT pentru a primi mesaje SMS online, bazat pe SIM REAL și vă arată informațiile exacte primite de modem cu ID-ul expeditorului dinamic. ]
Pe acest nr de telefon, am gasit printre mesajele recente un cont de Netflix asa ca i-am resetat parola, schimbat email si am inceput sa il folosesc.
Pot pati ceva? Acesta se plateste in fiecare luna. Daca pers respectiva se duce la politie, pot pati ceva? Daca da, cat este amenda? Care este sansa sa fiu gasit?

9 răspunsuri:
| HansCristian123 a răspuns:

Nu cred ca poti pati ceva pentru ca nu cred ca poate afla cine a spar contul laughing), in cel mai rau caz va recupera contul cu ajutorul unor informatii pe care te pune sa le bagi la formarea contul si gata, papa cont, si in cel mai bun caz vei mai vedea cateva luni Netflix laughing)

| Bizon95 a răspuns (pentru HansCristian123):

Daaaa, nu se poate afla cine a spart contul, dar
SE POATE FOARTE BINE AFLA CINE FOLOSESTE CONTUL
pentru ca il folosesti la tine acasa (ISP-ul o sa ofere politiei orice date li se cere, daca au mandat)
si sau pe televizorul/telefonul/tableta/calculatorul tau (care au ID unic in lume si se poate ajunge la tine)

asa ca, poti sa ai placerea extraordinara de caz penal de furt, chiar daca nu ai fi spart tu contul, totusi tu esti ala care il folosesti

FURTUL E CAZ DE INCHISOARE... NU AMENDA!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Bizon95):

"televizorul/telefonul/tableta/calculatorul tau (care au ID unic in lume si se poate ajunge la tine)"

Nu așa funcționează. Adresele MAC NU sunt înregistrate nicăieri. N-are cum să ajungă la tine printr-o adresă MAC, și oricum e ușor să faci "spoofing" și să-i bagi în ceață.

În schimb, poate ajunge la tine prin IP, dar nu cred că l-ar afla. Ei pot vedea că te-ai conectat la Netflix, dar de unde văd pe ce cont?

| Bizon95 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Spoofing faci NUMAI de pe calculator (POATE de pe Android cu root)
adresele mac sunt NUMAI pe wifi, dar wifi-ul iese pe undeva, si acolo ajunge la tine, ar trebui sa intre numai de pe wifi-uri gratis si acolo numai cu spoof

telefoanele/tabletele au IMEI care e UNIC in lume... si la care faci spoof mult mai greu, am incercat de pe un telefon cu root, voiam sa dau click-uri pe reclame si sa para ca vin de pe alt telefon si nu se schimba imei-ul cu toate ca, zicea ca il schimba, si trebuia sa instalez o librarie direct in structura Android-ului care era depasita de 5 ani si care nu mai mergea pe Android-ul pe care il avea telefonul (si telefonul era o antichitate de Galaxy S4), asa ca am lasat-o balta

insa, 99% ca se uita de acasa, si acolo si tu esti de acord ca poate fi prins (daca politia se duce la ISP cu mandat, s-a rupt filmul)

acum, vreau sa mai indulcesc pilula, asta e o chestie minora (furi 10euro pe luna sau cat costa), politia nu are atata resurse sa alerge dupa fiecare fleac, iar pagubitul s-ar putea sa nu se agite pentru atata lucru
SAU MAI MULT, odata ce ti-ai bagat parola intr-un TV/device, dupa aia identificarea sa se faca pe token si nu pe parola salvata in device, asa ca "pagubitul" pana nu are nevoie de parola, si e posibil sa nu observe DELOC, ca altcineva ii foloseste Netflix-ul, mai ales daca are 2 sau 4 ecrane pe abonament

cum vine asta?
am un prieten care are Netflix 4k - deci 4 ecrane, si mi-a dat si mie parola, si el nu observa ca eu ma uit la Netflix, pentru ca el a vrut 4k, nu 4 ecrane, insa asa e facutabonamentul, asa ca nu se uita decat foarte rar la 2 ecrane in acelasi timp, moment in care eu am pus Netflix-ul ala pe 4 device-uri, insa ma uit pe un singur ecran, deci nu il deranjez pe el cu absolut nimic!

in concluzie: e un risc, dar mic, asa ca... sa iti traiasca furaciunea tongue

| MihaiNabul explică (pentru Bizon95):

Mai am 2 chestii de aduagat:
1. CONTUL il impart cu inca 4 prietenii
2. Cel de la care l-am "furat" este strain.

| Bizon95 a răspuns (pentru MihaiNabul):

Lol, foarte TARE! big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaiNabul):

Oho, si mai bine. Ce inseamna sa ai prieteni. Impartiti pedeapsa.

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Ceea ce ai făcut se încadrează într-o serie de infracțiuni care se pot pedepsi atât cu amendă, cât și cu închisoare - pedeapsa se dă în fucție de gravitatea faptei și valoarea prejudiciului cauzat. Sfatul nostru este să te oprești din a mai folosi contul și să nu mai faci astfel de lucruri pe viitor. Este foarte ușor să fi identificat într-o potențială anchetă, iar infracțiunile vor rămâne pe cazierul tău o perioadă considerabilă de timp, imfluențând viața și oportunitățile tale.

| Alexboss121 a răspuns:

Da si mie site ul ma daca e public toti pot beneficia de ei cred ca e sms online ala daca nu ma insel