| Catalin2k18 a întrebat:

Salut TPU,recent am observat ca cineva si-a facut cont de PayPal pe unul dintre Email-urile mele,chiar nu am idee cum s-a intplata asta, oricum eu nu vreau sa-i fur banii sau ceva as vrea sa-l contactez...dar chiar nu am idee cum

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este SPAM venit pe email. Nu deschide nici un link!

| OldSoul a răspuns:

Exista o tentativa de frauda de acest gen.
Iti dau e-mail-uri ca fiind de la paypal, de genul "Your PayPal account has been temporarily restricted" sperand ca, chiar ai un cont PayPal, si ingrijorat fiind, vei accesa acel link si ca vei introduce ceva date astfel incat sa-ti poata goli contul happy
Iti recomand ca de fiecare data cand primesti e-mailuri de acest gen sa fii atent la adresa de e-mail de pe care a fost trimisa.
Daca acea adresa este suspicioasa, e posibil sa fie o tentativa de frauda.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu poate sa il foloseasca oricum, deci poti inchide contul. Vezi totusi ca mai sunt emailuri fake, sa nu dai click pe vreun link daca nu esti sigur. Intri pe site la paypal si dai recuperare parola.

| NisipLaMare a răspuns:

Poate este e-mail Spam/Fake/Skam, daca deja ai apasat pe linkul acela ai luat mare plasa.
Posibil sa ai si virusake de pe pagina aia fara sa stii.
Schimba-ti parola la e-mail si seteaza multa securitate.
Verifica direct la paypal daca ai cont mai exact.

| NisipLaMare a răspuns:

Mai nou intra tot felul de e-mailuri cum ca : Este Banca X si acolo ai un cont X cu bani X si ca ar fi bine sa verifici vai domne.Scrie asa de frumos si pagina de webb simpla si clara.Dar este un fake ca sa pacaleasca tot felul de tineret care cade in plasa.Tot felul de cuscarii.Sa nu mai zic ca Cookiuri-le sunt infecte.