| whealth a întrebat:

Vreau ca la aceasta intrebare sa răspundă DOAR cine stie exact motivul.
In anul 2014 mi-am facut contul de Facebook, si acum la sfârșitul lui Iulie mi-a fost inchis pe motiv ca nu sunt eligibil sa utilizez Facebook, ok, mi-am facut alt cont pe alta adresa de email, alt numar se telefon (tot de al meu) si dupa maxim 30 de minute m-a deconectat de pe cont si mi-au zis sa le trimit o poza cu mine in care sa mi se vada foarte clar fata, ok, le-am trimis poza si dupa doua zile am incercat sa intru iar pe Facebook si vad ca a fost dezactivat permanent, ok. Am facut alt cont de Facebook (alta adresa de email, alt nr de tel) si dupa maxim 15 minute m-a deconectat si mi-a zis sa le trimit poza cu mine in care sa mi se vada foarte clar fata, le-am trimis si iar dupa doua zile mi-a fost dezactivat permanent. Am facut tichet sau ce e acela si le-am cerut un motiv exact. Mi-au spus ca nu sunt eligibil sa utilizez Facebook si ca aceasta decizie este permanenta. Dupa vreo doua sapt in care am stat fara Facebook, mi-am facut un cont de pe PC ul lui varul meu, acel cont a mers doua saptamani jumate, maxim. Dupa aceea, astazi, 25.08.17 acel cont a foat sters pe motiv ca nu sunt eligibil sa utilizez Facebook, la ultimul cont care a fost facut astazi, a fost setat ca am peste 18 ani.
Vreau sa imi spuna si mie cineva motivul exact pentru care patesc asta si ce trebuie sa fac. Multumesc!

Am 17 ani. Niciun prieten nu mi-a raportat contul pentru ca nu avea nimeni cum sa stie ca mi-am facut cont si fix dupa 15 minute de la crearea contului sa se blocheze. Daca il raporta un prieten, trebuia sa nu se fi inchis atat de repede pentru ca nu se raspunde atat de repede la un raport pe Facebook.

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna, Florin,

Facebook dezactiveaza profilurile persoanelor care incalca termenii si conditiile Facebook. Spre exemplu: folosirea unui nume fals, postarea de continut daunator. Mai multe detalii poti gasi aici - https://www.facebook.com/help/185747581553788/

Sfatul nostru este sa citesti cu atentie termenii Facebook si daca consideri ca aceste conturi au fost inchise pe nedrept sa folosesti optiunea Submit an appeal pe care o gasesti pe pagina de mai sus.

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cam ciudată situația...
Spui că ți-ai făcut conturi și de pe alte dispozitive, dar poate că acasă, te-ai logat din nou de pe dispozitivul personal, al cărui IP a fost déjà vizat de către cei de la FB, și orice cont pe care încerci să-l faci, e blocat din start. Totuși, mi se pare aiurea, dacă s-ar proceda așa.
Sunt curioasă, dacă cineva din familia ta se confruntă cu aceeași problemă, dacă ar încerca să se logheze pe FB, folosind laptop/PC/mobilul tau. Dacă conturile lor "rezistă", înseamnă că tu repeți constant o greșeală, pe care nu reușești să o descoperi.

1. Sfatul meu: fă-ți un alt cont (roagă un prieten să-ți facă unul)
2. Loghează-te cu o nouă adresă de email (da, din păcate, trebuie o adresă nefolosită pe FB, până acum)
3. NU menționa nr de telefon în cont (te poti loga destul de simplu, doar cu adresa de email + parolă)
4. Schimbă numele de profil, folosește doar prenumele, evită numele complet (dacă a mai fost folosit). Poți opta pentru varianta cu un singur nume la profil. Găsești toate explicațiile la una din "întrebările" lui NeluL, care de fapt sunt niște tutoriale.
https://www.tpu.ro/......e-primesc/
5. Success.

Mai jos, găsești niște informații importante. Când ai timp (ori chef, după caz), citește-le. S-ar putea să găsești răspunsul la problema ta.
# http://www.ziare.com/......ul-1084317
# http://cristivasile.ro/de-ce-va-poate-fi-dezactivat-contul-pe-facebook/
# https://www.facebook.com/legal/terms/update

PS: Tu ai avut un cont aproape trei ani. În perioada aceea, FB-ul ți-a blocat vreodata contul, pentru încălcarea regulamentului?

| whealth explică (pentru floresdemayo):

Faza este ca ultimul cont facut de pe alt dispozitiv a putut fi accesat doar 2 saptamani jumate, dupa aceea mi l-au inchis.
Menționez ca din prima zi ce am facut contul m-am logat de acasa de la mine de unde ma logam zilnic.

| floresdemayo a răspuns (pentru whealth):

La tine totul pornește din cauza vârstei. Ești prea mic! ))
Fă-ți un cont nou, scrii ca te-ai născut în 1995, ori poți menționa data/anul nașterii unuia dintre părinți. Îți imaginezi că îi deschizi tatălui tău un cont de Facebook. Așa, cred nu vei mai avea probleme, dacă nu încalci politica siteului.
Iar la setări, alege să nu faci public absolut nimic, ții totul vizibil doar pentru prieteni. Success!

| whealth explică (pentru floresdemayo):

Am 17 ani, nu cred ca sunt chiar atat de mic încât sa nu am Facebook...

| whealth explică (pentru floresdemayo):

Da-mi te rog in privat snap-ul, insta ul sau wapp ul tau sa vorbim acolo despre asta...

| floresdemayo a răspuns (pentru whealth):

Tu ai citit condițiile Facebook?
"Nu este permisa inregistrarea in retele sociale a persoanelor care nu au implinit 13 ani. In reteaua Facebook, tinerilor cu varsta sub 18 ani le este permis sa aiba un cont vizibil doar pentru prieteni si pentru prietenii prietenilor din profil.
Facebook are foarte multe metode prin care se pot detecta comportamentele inadecvate in retea. In plus, are o echipa specializata pentru a verifica orice denunt cu privire la o persoana, pagina, grup, aplicatie, comentariu etc., si pentru a lua decizia corecta, cu scopul de a proteja comunitatea Facebook."
PS. Îmi pare rău, dar nu îți pot oferi ce îmi ceri. Putem vorbi aici. happy

| whealth explică (pentru floresdemayo):

Pai tot timpul cand faceam cont nou il puneam sa vada doar prietenii, nu era niciodata pe public nimic...

2 răspunsuri:
| Andre267 a răspuns:

Off si eu patesc asta mi-am facut 12 conturi si imi cere poza, le trimit si cica ma contacteaza ei pe email, si numai primesc nimic si iar incerc sa intru si iar imi spun sa le trimit o poza sa o examineze. Si tot asa.